Sol yerleşimli meme kanseri radyoterapisinde derin inspiriumda nefes tutmanın dozimetrik etkilerinin değerlendirilmesi
Evaluation of the dosimetric effects of breath hold in deep inspiration in left-sided breast cancer radiotherapy
  1. Tez No: 519699
  2. Yazar: EZGİ ODAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞÜKRİYE BİLGE GÜRSEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Onkoloji, Physics and Physics Engineering, Oncology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Radyolojik Bilimler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
Amaç: Meme kanseri radyoterapisinde meme volümünde iyi bir doz dağılımı sağlamak kadar komşuluğundaki organların korunması da önemlidir. Bu nedenle derin nefes aldırıp tutturularak yapılacak radyoterapide kalbi aşağı doğru yönlendirmek ve alandan uzaklaştırarak radyoterapi dozunun azaltılabileceğini düşündük ve bu şekilde yapılacak bir planlama ile normal planlamanın karşılaştırılmasını amaçladık. Materyal ve Metot: Kliniğimize başvuran meme koruyucu cerrahi yapılmış sol meme kanserli tanılı hastalar dahil edildi. Hastalara serbest nefes ve nefes tutma tekniği ile iki kez simülasyon yapılarak tedavi planları yapıldı. Yapılan planlarda akciğer ve kalbin aldığı dozlar karşılaştırıldı. Bulgular: Hastaların radyoterapi simülasyonunu takiben, hedef hacim ve riskli organ hacimleri konturlandı ve volümetrik olarak karşılaştırıldı.
Özet (Çeviri)
Aim: In breast cancer radiotherapy, as well as to provide a good dose distribution in the breast volume, it is also very important to protect adjacent organs. Fort his reason we thought that we could reduce the dose of radiation which effects the hearth by diverting the heart downside from the mainly irradiated area in a radiotherapy done with breath hold in a deep inspirationand purposed to compare the side effects done like this with the one which was done in a usual way. Material and Method: Patients with breast cancer that were treated with breast conserving surgery and applied to our clinic were included. Treatment plans were made by simulating twice with free breathing and breath holding technique. The doses of the lung and heart were compared in the plans. Results: Following the patient's radiotherapy simulation, the target volume and the volume of the organ at risks were contoured and compared volumetrically.