Bir yeraltı maden işletmesinde kişisel koruyucu donanım kullanımlarına yönelik risk değerlendirmesi ve farkındalık düzeylerinin belirlenmesi
Determination of risk assessment and levels of awareness for uses of personal protective equipment in an underground mine
- Tez No: 682973
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İBRAHİM ÇAVUŞOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gümüşhane Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 142
Özet
Yeraltı madencilik faaliyetleri, içerisinde birçok tehlike ve riski barındırdığından dolayı burada çalışanlar her an çeşitli iş kazası ve meslek hastalıklarıyla yüzleşmektedirler. Çalışanları bu tehlike ve risklerden korumanın en önemli yollarından birisi de kişisel koruyucu donanımlardır. Ancak çalışanların çeşitli sebeplerden ötürü zaman zaman kişisel koruyucu donanımları kullanmadıkları bilinmektir. Bu durumda olası iş kazaları, çalışanlar üzerinde çok ciddi biçimde yaralanmalara, kalıcı hastalıklara ve hatta ölümlere sebebiyet verebilir. Bunların önlenebilmesi için risk analizleri yapılmalı ve çalışanların iş sağlığı ve güvenliği farkındalıkları arttırılmalıdır. Bu tez çalışmasında, Gümüşhane ilinde faaliyet gösteren bir yeraltı maden işletmesinde çalışanların çalışma esnasında kişisel koruyucu donanımları kullanmadıklarında ortaya çıkabilecek risk ve tehlikeler L-tipi matris risk analiz yöntemiyle incelenmiştir. Aynı zamanda yeraltı çalışanlarının iş sağlığı ve güvenliği bilgisi ile kişisel koruyucu donanım kullanma algısını belirlemek üzere bir anket çalışması yapılmıştır. Anket sonucunda elde edilen veriler istatistiksel olarak değerlendirilip grafiksel gösterimlerle sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Mineworkers face various work accidents and occupational diseases at all times as underground mining activities involve many dangers and risks. One of the most important ways to protect mineworkers from these dangers and risks is the use of personal protective equipment. However, it is known that mineworkers do not use personal protective equipment from time to time for various reasons. In this case, possible work accidents can cause serious injuries, permanent diseases and even deaths on mineworkers. In order to prevent these, risk analysis should be carried out and occupational health and safety awareness of the mineworkers should be increased. In this thesis, the risks and dangers that may arise when mineworkers in an underground mine operating in the province of Gümüşhane do not use personal protective equipment during their work were determined by L-type matrix risk analysis method. Also, a survey was conducted to determine the occupational health and safety information and the perception of using personal protective equipment of underground workers. The data obtained from the survey were evaluated statistically and presented with graphical representations.