3. sınıf öğrencilerinin okul bahçesinde informal fen öğrenme deneyiminin incelenmesi: Bir nitel araştırma
Exploring 3th grade students' experiences of informal science learning in the school garden: A qualitative study
- Tez No: 682971
- Danışmanlar: PROF. DR. NİHAL DOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 186
Özet
John Dewey, öğrencilerin aktif, meraklı ve keşfetmeye istekli olduğunu ve informal öğrenme ortamıyla, sınıf dışındaki ortamın parçası olduğunu anladığında, öğrenmelerinin arttığını 100 yıl önce deneysel çalışmayla“Okul ve Toplum”(The School and Society) isimli kitabında açıklamıştır (Dewey, 1915). Bununla birlikte, küresel boyutta gün geç geçtikçe artan çevre sorunlarının çözümünde söz sahibi olacak çocukların, kendi çevrelerinde, doğal ortamda deneyim yaşamayı ve doğa eğitimini formal eğitime tercih ettiği belirtilmektedir (Hart 2002; Martin, 2003; Civelek ve Özyılmaz Akamca, 2018). Küçük grup öğrenme deneyimleri eğitimciler ve öğretmenler için önemli (Hutchinson, 2009) olduğundan, bu çalışmada okul bahçesinde informal fen öğrenme deneyim süreci nitel bir araştırmayla incelenmiştir. Çalışmaya bir devlet okulunun 3. sınıfında öğrenim gören toplam n = 29 (kız:18, erkek:11) öğrenci katılmıştır. Çalışmanın veri kaynağı açık uçlu Canlılar ve çevre hakkındaki görüşler anketi'ne bireysel ve yarı yapılandırılmış görüşmelere verilen öğrenci yanıtlarıdır. Canlı-cansız varlıklar, biyoçeşitlilik, besin zinciri, geri dönüşüm, nesli tükenen canlılar ve çevre konusu ile ilgili 4 haftalık bir informal fen eğitimi uygulanmıştır. Uygulama öncesi ve sonrası (ön-sontest) toplanan veriler NVivo12 programında içerik analiz yöntemiyle incelenmiştir. Sonuçlar, öğrencilerin okul bahçesi informal fen öğrenme deneyiminin çevreye yönelik kavram(a)larını istatistiksel olarak olumlu yönde geliştirdiğini ve“canlı ve cansız varlıklar”,“biyoçeşitlilik”,“orman ekosistemi”,“geri dönüşüm”,“canlıların çevre ile etkileşimin sonuçları”konusunda öğrencilerin çevre farkındalığını kısa sürede geliştirdiği tespit edilmiştir. Ancak, öğrencilerin,“besin zinciri”,“mikroskobik canlı”kavram(a)larına ve öntest sonuçlarında tespit edilen''toprak'', ''su'' ve ''çiçek'' ile ilgili kavram yanılgılarının giderilmesine uygulamanın yetersiz olduğu görülmüştür. Ayrıca okul bahçesinde informal fen öğrenme deneyiminin, soğuk havaya rağmen, öğrencilerin büyük çoğunluğunun sevdiği, eğlendiği belirlenmiştir. ANAHTAR KELİMELER: Çevre Eğitimi, İnformal Öğrenme, Okul Bahçesi, İlkokul Öğrencileri
Özet (Çeviri)
John Dewey explained in an experimental study which conducted 100 years ago and published in his book“The School and Society”that students' learning increased once they realised that they were part of the informal learning environment and the environment outside the classroom, they became active, curious learners and willing to explore. (Dewey, 1915). On the other hand, it is stated that children, who will have a voice in the solution of environmental problems which are increasing day by day, prefer to have experience in their own environment, in the natural environment, and nature education to formal education (Hart 2002; Martin, 2003; Civelek & Özyılmaz Akamca, 2018). In this qualitative study, the informal science learning experience process in the schoolyard was explored since small group learning experiences are notable both for educators and teachers (Hutchinson, 2009). A total of n = 29 (female: 18, male: 11) students studying at the 3rd grade of a public school participated in the study. The data was collected through student responses given to the open-ended Views about living things and environment questionnaire and to individual, semi-structured interviews. A 4-week informal science education was implemented about living and non-living things, biodiversity, food chain, recycling, endangered creatures and the environment. The data collected before and after the application (pre-test / posttest) were analyzed using the content analysis method in NVivo12 program. The results indicate that students' schoolyard informal science learning experience has statistically improved their environmental concepts (a) and that“living and nonliving things”,“biodiversity”,“forest ecosystem”,“recycling”,“the results of the interaction of living things with the environment”It is seen that students have improved their environmental awareness in a short time. However, it was observed that the practice was insufficient in eliminating the misconceptions of the students about“food chain”,“microscopic living”concept (a) and“soil”,“water”and“flower”. In addition, it was determined that the informal science learning experience in the schoolyard was enjoyed by the majority of students despite the cold weather. KEYWORDS: Environmental Education, Informal Learning, Schoolyard, Primary School Students