O.A.L. Çayırhan Kömür İşletmesinde kömür kesimi, nakliyesi ve ramble atımı gibi faaliyetler esnasında oluşan tozun azaltılmasına yönelik çözümler
- Tez No: 50322
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. OKTAY BAYAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
75 ÖZET Bu çalışma, Orta Anadolu Linyitleri Çayırhan Yeraltı Kömür İşletmesindeki toz durumunu incelemek ve toz konsantrasyonunun fazla olduğu durumlarda alınabilecek önlemleri araştırma amacıyla yapılmıştır. Ortamsal ve kişisel toz örnekleyici aletler ile ocaktan alınan numunelerin kimyasal analizinde SİO2 (kuvars) miktarının çok düşük olduğu tespit edilmiştir. Toz yoğunluğu için bugüne kadar 567 numune alınmış ve toz miktarı belirlenmiştir. Sonuçların değerlendirilmesinde; yapılan tüm ölçümlerin %9. 171 'i toz eşik sınır değeri olan 10 mg/m3 'ü aştığı ve %24.161'i de yüksek risk derecesini ifade eden 5-10 mg/m3 oranlan arasında olduğu gözlemlenmiştir. Bu değerler İşletme için ciddi tedbirler alması anlamına gelir. Toz yoğunluğunu azaltabilmek için özellikle toz oluşumunu engellemek veya kaynağına en yakın yerde bastırmak ve çeşitli yerlerde birikmiş halde bulunan tozların girdaplanıp ortamın havasına karışması önlenmelidir. Diğer tarftan şu durumlarda göz önünde bulundurulması; su spreyi ünitelerinin yenilenmesi, iyi bir havalandırma şebeke analizi, kullanılan yaş ve kuru tip toz bastına aletlerin verimlerini arttırıcı tedbirlerin alınması, aynaya yeterince suyun enjekte edilmesi ve kesit daraltıcı her türlü engellerin ortadan kaldırılması gerekir.
Özet (Çeviri)
76 SUMMARY This study has been done to study dust condition at Middle Anatolian Lignite Company Çayırhan Underground Coal Mine and investigate precautions in case high dust concentartion takes place. In chemical analysis of samples taken from mine by personal and enviromental dust sampler, it's founded that SiO> (quartz) amaunt was very low which can be negligible. For dust concentration, 567 samples were taken from mine up to now. In treatment of these samples it was seen that, in 9.171% of measurements dust concentration exceeds the Maximum Allowable Concentration which is 10 mg/m* and in 24.162% of it dust concentration lies in between 5-10 mg/m3 which has a high risk factor. These results are enough for taking serious measures in mine. In order to reduce dust conceration in mine it is necessary to suppress dust formation at or near as possible to its source and prevent whirling of accumulated dust On the other hand the following recommendations must be taken in care which are, renewing of water spray units, a good air network analysis, increasing the efficiency of wet and dry dust suppession equipment, injection of sufficient water to coal and enlarging narrow cross-sections.