Carbon dioxide sequestration and enhanced oil recovery co-optimization
Karbon dioksitin depolanması ve gelişmiş petrol kurtarımının birlikte uygulanması
  1. Tez No: 682997
  2. Yazar: NURİ AKHUNDOV
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÇAĞLAR SINAYUÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Petrol ve Doğal Gaz Mühendisliği, Petroleum and Natural Gas Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Petrol ve Doğal Gaz Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Endüstrinin dünya çapında büyümesi, atmosfere yapılan insan kaynaklı emisyon miktarlarının sürekli artmasına neden olmakta, bu da tüm atmosferi ısıtan ve küresel iklimi değiştiren sera etkisini doğurmaktadır. Öte yandan, petrolün geri kazanımı amacıyla (CO2-EOR) petrol rezervuarlarına karbondioksit enjeksiyonu yaklaşık 50 yıldır ticari olarak kullanılmaktadır. Petrol sektöründeki çalışmalar, satın alma maliyetinin yüksek olması nedeniyle enjekte edilen CO2 miktarını minimumda tutarken geri kazanılan petrolü maksimuma çıkaracak şekilde yürütülmektedir. EOR sırasında CO2 sekestrasyonuna yönelik ekonomik kısıtlamaların üstesinden gelmek amacı ile, bir mühendislik yaklaşımı kullanarak ekonomik petrol geri kazanımını ve petrol rezervuarlarına enjekte edilen CO2 hacimlerini eş zamanlı maksimize etmek gerekmektedir. Ortak optimizasyon adı verilen bu işlemin amacı, depolanabilecek maksimum CO2 miktarını, üretilebilecek maksimum petrol miktarını ve her iki sayının eş zamanlı olarak maksimizasyonu için en uygun noktayı bulmak amacıyla farklı senaryolar için çeşitli simülasyonlar gerçekleştirilmektedir. Sonuçlar, tersine çevrilmiş 5 nokta deseninin kullanılmasının ve su-alternatif gaz (WAG) enjeksiyonunun uygulanmasının, eş optimizasyona önemli ölçüde katkıda bulunabileceğini gösterirken, desen alanı ve enjeksiyon hızı gibi diğer parametrelerin durum bazında ekonomik faktörleri de göz önünde bulundurarak değerlendirilmesi gerektiğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The worldwide growth of industry leads to continuous rise of anthropogenic emission amount into the atmosphere, which causes greenhouse effect all over the world, that is heating up the atmosphere and changing the global climate. On the other hand, carbon dioxide injection into oil reservoirs for the purpose of enhancement of oil recovery (CO2-EOR) has been commercially used for nearly 50 years. The operations in petroleum sector are being carried out in a way to maximize the recovered oil while keeping the amount of CO2 injected at its minimum due to the purchase cost of carbon dioxide. To overcome the economic restrictions for CO2 sequestration during EOR, it is necessary to simultaneously maximize economic oil recovery and the volumes of CO2 injected in oil reservoirs using an engineering approach. This process is named as co-optimization. For this purpose, several simulations for different scenarios are being carried out to find the maximum amount of CO2 that can be stored, maximum amount of oil that can be produced, and an optimal point for simultaneous maximization of both numbers. Results show, that using inverted 5 spot pattern and implementing water-alternating-gas (WAG) injection can significantly contribute to the co-optimization, while other parameters, such as pattern area and injection rate need to be evaluated on case by case basis, considering economical factors as well.