Türevli halkalarda bazı özellikler
- Tez No: 68300
- Danışmanlar: PROF. DR. M. ŞERİF YENİGÜL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
Ill ÖZET Bu tez üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, diğer bölümlerde geçen bazı kavramların tanımlan ve ayrıca verilen çalışmalarda çok sık kullanılan, asal ve yan-asal halkalarla ilgili bazı özellikler, alındıkları kaynaklar belirtilerek verilmiştir. ikinci bölümde, halkalar teorisinde geçen bazı türev çeşitleri tanıtılıp, asal ve yan-asal halkalar için yapılmış olan bazı çalışmaların bir özeti, belirli bir sıraya göre sunulmuştur. Üçüncü bölümde, R bir asal halka, charR^2, a ve t R nin iki halka otomorfizması, d R nin sıfırdan farklı bir (
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT In this thesis, firstly preliminaries are given mainly about the prime and semiprime rings. Secondly various papers, those are done about the prime and semiprime rings with derivation, have been summarized. Finally, the effect of (ct,x) - derivations on right ideals of prime rings is considered. Moreover, some results related to Lie ideals in a ring with identity having a (o,t) - semi - derivation, have been obtained. KEY WORDS: Prime ring, Semiprime ring, Derivation, (cr,x) - derivation, (a,x) semi - derivation, Prime rings with (ct,t) - derivation, Prime rings with (ct,t) semi - derivation.