Sonsuz serilerin mutlak toplanabilme metodları
  1. Tez No: 68299
  2. Yazar: MEHMET BAKİ YAĞBASAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN BOR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 30
Özet
Ill ÖZET Bu çalışmanın ilk bölümünde, verilen bir ıraksak seri için toplanabilme metodların tanımları ve konuyla ilgili teoremlerin çözülmesinde kullanılacak olan lemmalar verildi. İkinci bölümünde, verilen serinin toplanabilmesi için toplanabilme çarpanı tanımlandı ve bu konuyla ilgili iki teorem ifade ve ispatlarıyla birlikte verildi. Üçüncü bölümünde ise toplanabilme metodlarının arasındaki bağıntılar incelendi ve bu konuyla ilgili bir teoremin ifade ve ispatı verildi Son bölümde, üçüncü bölümde verilen teoremlerin birleştirilmesiyle elde edilen bir teoremin genelleştirilmesi ispatlandı.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT In first chapter of this work, it has been given the definitions of summability methods and lemmas that will be used to be solved theorems interested in matter for a given divergent series In its second chapter, it has been defined summability factors for summable of a given series and is given two theorems interested in this matter together with expressions and proofs. In its third chapter, it has been investigated relations between summability methods and is given expression and proof of a theorem on this matter. In last chapter, it has been proved the generalization of a theorem that gets by putting together theorems that has been given in third chapter.