Farklı analiz merkezlerinden yayınlanan rapid ve ultra-rapid ürünlerinin hassas nokta konumlama (PPP) performansının analizi
Assessment of the GNSS precise point positioning performance using ultra-rapid and rapid products from different analysis centers
- Tez No: 683002
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SALİH SERMET ÖĞÜTCÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Harita Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Hassas nokta konum belirleme (PPP) performansı, esas olarak uydu yörüngesine ve saat doğruluğuna bağlıdır. Göreceli tekniğin aksine uydu yörüngesindeki ve saatteki hatalar, PPP tekniği bakımından doğrudan istasyon koordinatlarını etkiler. Ultra hızlı ve hızlı yörünge/saat ürünleri, zaman kısıtlı uygulamalar için analiz merkezleri (AC) tarafından oluşturulmaktadır. Bu çalışmada GPS-, GLONASS-, Galileo- ve BeiDou (BDS-2) tek sistemli PPP, yedi analiz merkezinden ultra hızlı ve hızlı ürünleri kullanılarak (yani CODE, ESA, IGS, GFZ, JPL, NRCan ve WUHAN) PPP performansı incelenmiştir. 32 Multi-GNSS Experiment (MGEX) istasyonundan gelen veriler kullanılarak statik ve kinematik PPP değerlendirmesi için 2020'de iki aylık bir dönem (Ocak-Şubat) seçilmiştir. Farklı analiz merkezlerine sahip GPS tek sistemli PPP için, GFZ / NRCan ve CODE / NRC, sırasıyla ultra hızlı ve hızlı PPP değerlendirmelerinde ilk sırada yer almaktadır. GLONASS tek sistemli PPP için ultra hızlı ürünlerin kullanıldığı konum belirleme performansları, CODE ve ESA ürünleri dışında performansları yakındır. CODE hızlı ürün sıralaması, GLONASS tek sistemli PPP için son sırada yer almaktadır. Galileo ve BeiDou tek sistemli PPP için GFZ analiz merkezi, ultra hızlı değerlendirmelerinde en iyi performansı gösterilmiştir. Hızlı ürünler kullanan Galileo tek sistemli PPP için CODE ilk sırada yer almaktadır. CODE ultra hızlı ürünü yayın saati verilerini içerdiğinden, CODE ultra hızlı ürünü kullanılarak dm düzeyinde statik PPP doğruluğu elde edilebilmektedir. WUHAN ultra hızlı ürününden BeiDou uydularının metre altı düzeyindeki radyal, along-track and cross-track doğruluğu sayesinde, yatay ve düşey bileşenler için sırasıyla dm altı ve dm düzeyinde PPP doğruluğu, WUHAN ultra hızlı ürünü kullanılarak BeiDou tek sistemli statik PPP uygulayarak elde edilebilmektedir.
Özet (Çeviri)
The performance of precise point positioning (PPP) mainly depends on satellite orbit and clock accuracy. Ultra hızlı and hızlı orbit/clock products have been creating by analysis centres (ACs) for time-critical applications. In this paper, GPS-, GLONASS-, Galileo-, and BeiDou (BDS-2)-only PPP with ultra hızlı and hızlı products from seven ACs (i.e. CODE, ESA, IGS, GFZ, JPL, NRCan, and WUHAN) are investigated for PPP performance. A two-month period in 2020 was chosen for conducting static and kinematic PPP using data from 32 Multi-GNSS Experiment (MGEX) stations. For GPS-only PPP with different ACs, GFZ/NRCan and CODE/ NRCan rank first for ultra hızlı and hızlı PPP processes, respectively. For GLONASS-only PPP, positioning performances using ultra hızlı products are comparable with each other except for CODE and ESA products. CODE hızlı product ranks last for GLONASS-only PPP. For Galileo and BeiDou-only PPP, GFZ AC performs the best for ultra hızlı processes. For Galileo-only PPP using hızlı products, CODE ranks first.