İnşaat projelerinin finansal başarısızlığına neden olan risklerin belirlenmesi
Identifying the risks causing financial failure of the construction projects
  1. Tez No: 683003
  2. Yazar: OMAR ZARZOURI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖMER GİRAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Risk yönetimi, paydaş yönetimi, kaynak yönetimi, finansal yönetim veya zaman yönetimi kısacası inşaat proje yönetiminin tüm unsurları proje çalışmalarını entegre etmek için birbirine bağlıdır. İnşaat projesinin başarısını etkileyen nedenlerden önemli iki unsur, belirli bir zamanda sonuçlara ulaşmak ve kayıpları azaltmaktır. Bu tez çalışmasında bir inşaat projesinin finansal riskleri üzerinde durulmuştur. Projenin tüm finansal unsurları iş raporlama ile analiz edilip bir araya getirilmiştir ve finansal planlama, nakit akışı, finansman maliyetleri ve finansal başarısızlık beklentileri olan dört unsur tanımlanmıştır. Projenin gerçekleştirilmesi sırasında söz konusu unsurların açıklığa kavuşturması için birbiriyle ilişkili finansal analizler ve çizelgeler yapılması gerekir. Mali unsurlar proje süresince dağıtılmış, sonuçta finansal risklerin tanımlanabileceği ve tahmin edilebileceği iş raporlama tablosu oluşturulmuştur. Önerilen yöntem hem küçük bir bina inşaatı projesinde hem de büyük bir altyapı projesinde uygulanabilir. Olası senaryolar için toplanan verilerle hesaplanan sonuçlar aracılığıyla finansal risk dönemleri netleştirilmiş olmakta, olası finansal aksaklıklar belirlenmekte ve olası çözümler ve alternatifler oluşturulabilmektedir. Yapılacak çalışmalar planlama aşmasında ele alınmalı ve olası çözüm önerileri hazırlanarak uygulama aşamasına geçilmelidir. Finansal çalışmalar finansal likidite mevcut olsa bile, proje başlamadan önce ve proje yürütülmesi sırasında çok önem taşır. Bazı finansal riskler tesadüfi olduğundan önceki projelere ve yöneticilerin deneyimine dayalı farklı çözümler geliştirilebilir
Özet (Çeviri)
Risk management, stakeholder management, resource management, financial management or time management in short, all elements of construction project management are linked to integrate project work. Achieving results and reducing losses at a certain time are two important factors affecting the success of the construction project. This thesis focuses on the financial risks of a construction project. All financial elements of the project were analyzed and brought together with dashboard reporting, and four elements were identified, which are financial planning, cash flow, financing costs and financial failure expectations. During the realization of the project, interrelated financial analyzes and charts should be made to clarify these elements. The financial elements were distributed throughout the project, resulting in a dashboard reporting table where financial risks can be identified, and estimated. The proposed method can be applied in both a small building construction project and a large infrastructure project. Through the results calculated with the data collected for possible scenarios, financial risk periods are clarified, possible financial problems are identified, and possible solutions and alternatives can be created. The work to be done should be handled at the planning stage, possible solution proposals should be prepared, and the implementation phase should be started. Financial studies are very important before the project starts and during project execution, even if financial liquidity is available. Since some financial risks are incidental, different solutions can be developed based on previous projects and the experience of managers.