Investigation of mechanical properties of unsaturated polyester – glass fiber composites used for boat structure
- Tez No: 683017
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HAKAN KAYGUSUZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
İmalatında uygun malzeme seçimi için mekanik özellikler önemlidir. tekneler. Bu araştırmada, cam elyaf oryantasyonlarının ve dolgu maddelerinin ağırlık fraksiyonunun Baz olarak doymamış polyester içeren kompozit malzemelerin mekanik özellikleri malzeme iki durumda incelendi, ilk vaka numuneleri oda sıcaklığında test ederken, ikinci durumda, numuneler 14 gün boyunca deniz suyuna daldırıldıktan sonra test edilir. çekme mukavemet, darbe dayanımı ve su emme testleri yapılmıştır. cam elyafları vardı %30 ağırlık ile (0/0, 0/90, 45/45) açılarda kullanılır. Karbon ve alüminyum oksit Nano kullanılabilir sırasıyla (%2,5, %5, %7,5) ve (%0, %1, %3) ağırlık oranına sahip dolgu maddeleri olarak. Standart Taguchi dizisi L9 (33 ) kullanıldı. Ortalamanın analizi, sinyal-gürültü oranı ve analizi Optimum kombinasyon parametrelerini analiz etmek ve tahmin etmek için varyans tanıtıldı. NS Sonuçlar, mekanik özelliklerin saf doymamış yağdan ziyade geliştirilmiş olduğunu göstermektedir. polyester. Cam elyaf oryantasyon açısı, diğer parametrelere göre en fazla parametre etkisini sunar. %81.8 katkı ile elastisite modülü, çekme dayanımı ve darbe dayanımı üzerine, Sırasıyla %83,39 ve %96,75. Bunu karbon ve alüminyum oksit Nano dolgu takip eder. Karbon Dolgu, su emme testinde diğer parametrelere göre en fazla parametre etkisidir. %44.31'lik katkı, ardından fiber oryantasyon açısı ve alüminyum oksit Nano dolgu maddesi. NS en yüksek elastik modül için seviyeleri ile optimum parametre (0/90 fiber yönlendirme, %2,5 karbon ve %1 Nano alüminyum oksit dolgu maddesi). En yüksek çekme iken (0/0 fiber yönlendirme, %5 karbon dolgu ve 1 alüminyum oksit nanofiller). En düşük su emme değerinin (0/0 fiber oryantasyonu, %2,5 karbon dolgu ve %0 alüminyum oksit Nano dolgu). 14 gün boyunca deniz suyuna batırılmış numunelerde en fazla Elastisite modülü ve su emme üzerindeki diğer parametrelerden daha fazla parametre etkisi sırasıyla %36,53 ve %40,58 katkılı alüminyum oksit Nano dolgu maddesi, ardından karbon dolgu ve son olarak elyafın yönü. Ve bulundu ki, Çekme direncini ve darbe direncini en çok etkileyen parametre, parçanın yön açısıdır. katkısının sırasıyla %78,6 ve %91,42 olduğu fiber, ardından alümina oksit Nano dolgu ve son olarak karbon dolgu. Deniz suyunun deniz suyunu etkileyeceği fark edilebilir. parametreler ve bunların kompozit özellikler üzerindeki etkileri
Özet (Çeviri)
Mechanical properties are important to choose the suitable material in the manufacturing of boats. In this research, the effect of glass fiber orientations and the fillers weight fraction on the Mechanical properties of composite materials that contain unsaturated polyester as a base material were studied in two cases, the first case is test the samples at room temperature, while in the second case the samples are tested after immersed it in sea water for 14 days. Tensile strength, impact resistance and water absorption tests were performed. The glass fibers were used at (0/0, 0/90, 45/45) angles with 30% wt. The carbon and the aluminum oxide Nano be used as fillers with (2.5%, 5%, 7.5%) and (0%, 1%, 3%) weight fraction respectively. The standard Taguchi's array L9 (33 ) was used. The analysis of mean, the signal to noise ratio and analysis of variance were introduced to analyze and estimate the optimal combination parameters. The results show that the mechanical properties improved by rather than that of pure unsaturated polyester. The glass fibers orientations angle presents the most parameter effect than the other parameters on the elasticity modulus, tensile resistance and impact resistance with a contribution of 81.8%, 83.39% and 96.75% respectively. Followed by carbon and aluminum oxide Nano filler. Carbon filler is the most parameter effect in the water absorption test than the other parameters with a contribution of 44.31%, followed by fiber orientation angle and aluminum oxide Nano filler. The optimum parameter with their levels for the highest elastic modulus was obtained at (0/90 fiber orientation, 2.5% carbon and 1% Nano aluminum oxide filler). While the highest tensile resistance and impact resistance present with using (0/0 fiber orientation, 5% carbon filler and 1 aluminum oxide nanofiller). It was found that the lowest value of water absorption was at (0/0 fiber orientation, 2.5% carbon filler and 0% aluminum oxide Nano filler). In the case of samples that were immersed in sea water for 14 days, it was found that the most parameter effect than the other parameters on the modulus of elasticity and water absorption was the aluminum oxide Nano filler with a contribution of 36.53% and 40.58% respectively, followed by the carbon filler and finally the direction of the fiber. And it was found that the parameter most influence on tensile resistance and impact resistance is the direction angle of the fiber, where its contribution was 78.6% and 91.42% respectively, followed by alumina oxide Nano filler and finally carbon filler. It can be noticed that the sea water will influenced the parameters and their level effects on the composite properties