Koronavirüs (COVID-19) pandemisinin yükseköğretim öğrencilerinde anksiyete düzeyi ile e-öğrenme tutumlarına etkisi
The effect of coronavirus (Covid-19) pandemic on anxiety levels and attitudes towards e-learning of higher education students
- Tez No: 683033
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZGÜR BOSTANCI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Spor, Education and Training, Psychology, Sports
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
COVID-19 (SARS-CoV-2) pandemisinde dünyadaki üniversitelerin birçoğu bireysel ve kitlesel izolasyon için eğitim-öğretim faaliyetlerinde zorunlu bir dijital dönüşüm gerçekleştirmiş olup, salgın hastalığın öğrencilerde anksiyete bozukluğuna sebep olup/olmadığı merak konusudur. Bu bilgiler ışığında araştırmamızın amacı, spor bilimlerindeki yükseköğretim öğrencilerinin COVID-19 pandemisindeki anksiyete düzeylerinin belirlenmesi ve E-Öğrenme tutumlarına etkisinin incelenmesidir. Çalışmamız, nicel araştırma yöntemlerinden genel ve ilişkisel tarama tekniğiyle desenlenmiştir. Araştırmanın çalışma grubunu 2020-2021 güz ve bahar dönemlerinde öğrenimlerine lisans düzeyinde devam eden 2479 öğrenci oluşturdu. Verilerin toplanmasında Demografik Bilgi Formu, Evren ve ark. (2020) tarafından Türkçe'ye uyarlanan 'Koronavirüs Anksiyete Ölçeği (KAÖ)' (Lee, 2020) ve Biçer (2019) tarafından Türkçe'ye adaptasyonu gerçekleştirilen 'E-Öğrenmeye Yönelik Tutum Ölçeği (EYTÖ)' (Kisanga, 2016) kullanıldı. Veriler Google Formlar aracılığıyla dijital ortamda toplandı ve analizlerinde Histogram Q-Q Plot, Tanımlayıcılar, Bağımsız T-test ve Tek Yönlü Varyans (ANOVA) testleri uygulandı. Öğrencilerin %26,3'ünde anksiyete oluşmuştur ve en yüksek semptom uyku problemidir. Anksiyetesi bulunmayanların memnuniyet ve motivasyon tutumları daha yüksek olsa da, anksiyetelilerin normal bireylere göre kullanışlılık tutumu ve teknoloji kullanma eğilimi daha yüksek, EYTÖ toplam puanı da anlamlı ve yüksek düzeydedir (p< ,05). Cinsiyete göre anksiyete ortalamaları benzer olsa da, E-Öğrenme tutumu kız öğrencilerde yüksek bulunmuştur. Öğrencilerin yaş düzeyi yükseldikçe, anksiyete bozukluğu da artmaktadır (p>,05).
Özet (Çeviri)
During the COVID-19 (SARS-CoV-2) pandemic, many universities in the world turned to digital platforms for educational activities because of individual and mass isolation, and it is a subject of curiosity whether the infectious disease caused anxiety in students. In light of this information, the aim of the study is to identify the anxiety levels of higher education students in sports sciences during the COVID-19 pandemic and examine its effect on their attitudes towards E-Learning. Our study has been designed with general and correlational survey models, which is one of the quantitative research methods. The sample of the study consists of 2479 students studying at the undergraduate level during the 2020-2021 fall and spring semesters. For data collection, Demographic Information Form, 'Coronavirus Anxiety Scale (CAS)', (Lee, 2020a),' which is adapted to Turkish by Evren et al. (2020), and 'Test of E-Learning Related Attitudes Scale (TELRA)' (Kisanga, 2016), which is adapted to Turkish by Bicer (2019), have been used. The data were collected digitally via Google Forms, and Histogram Q-Q Plot, Identifiers, Independent T-test, and One Way ANOVA tests have been used for data analysis. In the study, 26.3% of the students developed anxiety and the most common symptom was sleep problems (CAS). Although the satisfaction and motivation attitudes of those who did not develop anxiety were found to be higher, those who developed anxiety had a higher usefulness attitude and tendency to use technology compared to the normal individuals and had significantly higher total scores from TELRA (p.05).