Koronavirüs (Covid-19) pandemisinin Türkiye'de kısa çalışma uygulaması üzerine etkileri
The effects of the Coronavirus (Covid-19) pandemic on short-time working practice in Turkey
  1. Tez No: 771077
  2. Yazar: MEHMET EMİN BEKİK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YENER ŞİŞMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Çin Halk Cumhuriyeti'nde 2019 yılının son aylarında ortaya çıkan ve kısa süre içinde bütün dünyaya hızlı bir şekilde yayılan Covid-19 (Koronavirüs) pandemisi, ekonomik, sosyal ve kültürel yaşamı etkilediği gibi çalışma yaşamına da ciddi etkileri olmuş ve bununla paralel olarak çalışma yaşamında pandemiye özel bir takım düzenlemeler hayata geçirilmiştir. Koronavirüs döneminde işverenlerce birçok defa başvurulan bir uygulama olan kısa çalışma, Türk çalışma yaşamına ilk kez 4857 sayılı İş Kanunu ile girmiş, genel ekonomik, sektörel ve bölgesel krizler ile zorlayıcı sebeplerin (deprem, sel, salgın vb.) oluşması durumunda, işyerindeki faaliyetlerin tamamen veya kısmen geçici olarak durdurulması neticesinde o işyerindeki işçilere asgari bir gelir güvencesi sağlayarak iş akdinin devamlılığını sağlayan ve bu şekilde istihdamı koruma amacını taşıyan bir uygulamadır. Bu çalışmada, Türkiye'de kısa çalışma kavramını, hukuk niteliğini, koşullarını, yargısal denetimini inceleyerek Covid-19 döneminde pandemiye özel tedbirleri de kapsayacak şekilde kısa çalışma uygulaması ve sonuçları ortaya çıkarılmış ve sorunlar tespit edilip öneriler getirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The Covid-19 (Coronavirus) pandemic, which emerged in the last months of 2019 in the People's Republic of China and spread rapidly all over the world in a short time, not only affected the economic, social and cultural life, but also had serious effects on the working life, and in parallel with this, it caused a pandemic in the working life. A number of special regulations have been implemented. Short-time working, which is a practice applied many times by employers during the coronavirus period, entered the Turkish working life for the first time with the Labor Law No. 4857. It is an application that ensures the continuity of the employment contract by providing a minimum income guarantee to the workers in that workplace as a result of its partial temporary suspension, and in this way, it aims to protect employment. In this study, by examining the concept of short-time work in Turkey, the nature of the law, its conditions, and judicial review, the practice and results of short-time work, including pandemic-specific measures during the Covid-19 period, were revealed, and problems were identified and suggestions were made.