Endodontistlerin ve diş hekimlerinin acil endodontik tedavi uygulamalarına yaklaşımları üzerine Türkiyede yapılan bir anket çalışması
A survey of approaches to emergency endodontic treatment among endodontists and dentists in Turkey
- Tez No: 683035
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DAVUT ÇELİK
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Endodonti Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Endodonti Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Endodontistlerin ve diş hekimlerinin acil endodontik tedavi yaklaşımları üzerine Türkiye'de yapılan bir anket çalışması. Bu çalışmada hastalarda uygulanan acil endodontik tedavi seçimlerinde endodontistler ve pratisyen olarak görev yapan diş hekimleri arasındaki farklılığı sorgulamak için anket çalışması yapılmıştır. Bununla birlikte hekimlerin çalıştığı kurumların, günde ortalama tedavi edilen hasta sayısının ve klinik deneyimin acil endodontik tedavi prosedürlerine olan etkisini görmeyi hedeflemektedir. Anket Google form üzerinden hazırlanmıştır. Türk Endodonti Derneğine kayıtlı endodontistler dahil olmak üzere, e-posta ve sosyal medya üzerinden endodontist ve diş hekimlerine ulaştırılmıştır. Bu çalışmada istatistiksel analizler IBM SPSS Statistics 23.0 paket programı kullanılarak yapılmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde tanımlayıcı istatistiksel metotların (sıklık dağılımları, yüzde dağılımları) yanı sıra nitel verilerin karşılaştırmalarında ki-kare testi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
A survey study conducted in Turkey on the emergency endodontic treatment approaches of endodontists and general practitioner dentists. In this study, a questionnaire was conducted to analyze the differences between endodontists and general practitioner dentists and see if /how their choices in treating emergency endodontic treatments differ. The study aims to examine the correlation between the average number of patients treated per day in different institutions and the clinical experience of those practitioners and if /how this makes a difference in the procedures followed on emergency endodontic treatment. The survey was prepared via Google Forms. It was delivered to the endodontists and general practitioner dentists via e-mail and their social media channels, including endodontists registered to the Turkish Endodontic Association. In this study, statistical analyzes were performed using the IBM SPSS Statistics 23.0 package program. In addition to the descriptive statistical methods (frequency distributions, percentage distributions) in the evaluation of the data, the chi-square test was used in the comparison of qualitative data.