Farklı diş hekimi gruplarının travmatik diş yaralanmalarına karşı tedavi yaklaşımlarının değerlendirilmesi; bir anket çalışması
Evaluation of treatment approaches of different dentist groups to traumatic dental injuries; a survey study
  1. Tez No: 982497
  2. Yazar: RUMEYSA OĞUZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BARAN CAN SAĞLAM
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Endodonti Ana Bilim Dalı
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı pratisyen diş hekimlerinin, diş hekimliği öğrencilerinin, endodonti anabilim dallarında uzmanlık/doktora eğitimine devam eden uzmanlık ve doktora öğrencilerinin ve endodontistlerin travmatik dental yaralanmaların (TDY) yönetimine ilişkin 2020 Uluslararası Dental Travmatoloji Derneği (IADT) kılavuzları hakkındaki bilgi düzeylerini değerlendirmektir. Materyal ve Metot: Çalışmamızda 5 sosyodemografik , 12 dentoalveolar travmaların teşhis ve tedavilerine ilişkin sorulardan oluşan toplam 17 soruluk bir anket hazırlanmıştır. Daha sonra anket, çevrimiçi olarak paylaşılabilmesi amacıyla Google Drive (Google, ABD) kullanılarak sanal ortamda paylaşılabilir bir bağlantıyla katılımcılara ulaştırılmıştır. Çalışmadan elde edilen veriler, istatistiksel olarak ki-kare testi ile analiz edilmiştir. Bulgular: Çalışmamızda endodonti uzmanlarının, travmaya uğramış avülse bir dişi kron kısmından tutarak yaklaşanların oranı (%97,8), diğer gruplara göre anlamlı derecede yüksek oranda bulunmuştur. Endodonti uzmanları, avülse olmuş bir dişi en uygun saklama ortamları hakkındaki soruyu en yüksek oranda (%70) doğru yanıtlarken; diş hekimliği öğrencileri, en düşük oranda (%20,6) doğru yanıtlamıştır. Endodonti uzmanlarının avülse olmuş, kök gelişimi tamamlanmış ve tamamlanmamış dişlere tedavi yaklaşımları nasıl olması gerektiğiyle ilgili soruları doğru yanıtlama oranları diğer gruplara göre anlamlı derecede yüksek olarak bulunmuştur. Uzmanlık ve doktora öğrencilerinin, avülse olmuş dişlerin reimplantasyon sonrası splint sürelerini içeren soruyu doğru yanıtlama oranları (%57,4), diğer gruplara göre anlamlı derecede yüksek bulunmuştur. Endodonti uzmanlarının, kök kırıklarına tedavi yaklaşımını içeren soruyu doğru yanıtlama oranları (%77,8), diğer gruplara göre anlamlı derecede yüksek bulunmuştur. Endodonti uzmanları ve uzmanlık/doktora öğrencileri, intrüzyon yaralanmalarına tedavi yaklaşımını içeren soruya en yüksek oranda doğru yanıt vermişlerdir. Endodonti uzmanlarının, sublüksasyon yaralanmalarına tedavi yaklaşımı ile ilgili soruyu doğru yanıtlama oranları (%87,8), diğer gruplara göre anlamlı derecede yüksek bulunmuştur. Endodonti uzmanlarının, komplike olmayan kron kırıklarına tedavi yaklaşımını içeren soruyu doğru yanıtlama oranları (%67,3), diğer gruplara göre anlamlı derecede yüksek bulunmuştur. Uzmanlık ve doktora öğrencilerinin, komplike kron-kök kırıklarına tedavi yaklaşımını içeren soruyu doğru yanıtlama oranı (%62,4), diğer gruplara göre daha yüksek bulunmuştur. Uzmanlık ve doktora öğrencilerinin, komplike kron kırığına tedavi yaklaşımını içeren soruyu doğru yanıtlama oranı (%77,2), diğer gruplara göre daha yüksek bulunmuştur. Endodonti uzmanlarının, lateral lüksasyon yaralanmalarıyla karşılaşan daimi ve süt dişlerinin splint sürelerini içeren soruyu doğru yanıtlama oranı (%60,7), diğer gruplara göre anlamlı derecede yüksek bulunmuştur. Katılımcıların dental travmalara yönelik yaklaşımlarında; mesleki pozisyonları, mesleki deneyim süreleri ve çalışılan kurum türü gibi değişkenlerin etkili olduğu belirlenmiştir. Sonuç: Elde edilen veriler; endodonti uzmanlarının travmatik dental yaralanmalara ilişkin bilgi ve yaklaşım düzeylerinin, diğer diş hekimi gruplarına kıyasla daha ileri ve kapsamlı olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study was to evaluate the knowledge levels of general dentists, dental students, specialist and doctoral students continuing their specialization/doctoral training in endodontics, and endodontists regarding the 2020 International Association of Dental Traumatology (IADT) guidelines on the management of traumatic dental injuries (TDY). Materials and Methods: In our study, a 17-question survey was prepared, consisting of five sociodemographic questions and 12 questions regarding the diagnosis and treatment of dentoalveolar trauma. The survey was then delivered to participants via a shareable link in the virtual environment using Google Drive (Google, USA) for online sharing. Data obtained from the study were statistically analyzed using the chi-square test. Results: In our study, the proportion of endodontists who approached a traumatized, avulsed tooth by grasping its crown (%97.8) was found to be significantly higher than the other groups. Endodontists responded most accurately (%70), to the question about the most appropriate storage environment for an avulsed tooth, while dentistry students responded least accurately (%20.6). Endodontists' correct response rates regarding treatment approaches for avulsed teeth with and without complete root development were found to be significantly higher than the other groups. Resident and doctoral students' correct response rates to the question about post-replantation splinting times for avulsed teeth (%57.4), were found to be significantly higher than the other groups. Endodontists' correct response rates to the question about the treatment approach for root fractures (%77.8), were found to be significantly higher than the other groups. Endodontists and resident/doctoral students provided the highest proportion of correct responses to the question about the treatment approach for intrusion injuries. Endodontists' treatment approach to subluxation injuries the correct answer rate (%87.8), was found to be significantly higher than the other groups. The correct answer rate of endodontists to the question including the treatment approach to uncomplicated crown fractures (%67.3), was found to be significantly higher than the other groups. The correct answer rate of specialist and doctoral students to the question including the treatment approach to complicated crown-root fractures (%62.4), was found to be higher than the other groups. The correct answer rate of specialist and doctoral students to the question including the treatment approach to complicated crown fractures (%77.2), was found to be higher than the other groups. The correct answer rate of endodontists to the question including the splinting times of permanent and primary teeth encountering lateral luxation injuries (%60.7), was found to be significantly higher than the other groups. It was determined that variables such as professional positions, years of professional experience, and the type of institution they work at were effective on the participants' approaches to dental trauma. Conclusion: The data obtained showed that the knowledge and approach levels of endodontists regarding traumatic dental injuries were more advanced and comprehensive compared to other dentist groups.