Türkiye'de diş hekimleri ve endodonti uzmanları tarafından endodontik enfeksiyonların tedavisinde sistemik antibiyotik kullanımının değerlendirilmesi
Evaluation of the use of systemic antibiotic in the treatment of endodontic infections by dentists and endodontists in turkey
- Tez No: 692262
- Danışmanlar: PROF. DR. BURAK SAĞSEN
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Endodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu çalışmanın amacı, Türkiye'de diş hekimleri ve endodonti uzmanları tarafından endodontik enfeksiyonların tedavisinde sistemik antibiyotik kullanımının değerlendirilmesidir. Türkiye'de kamuda veya özel klinikte görev yapmakta olan diş hekimlerine ve endodontistlere anket formları elektronik ortamda mail yolu ile gönderilmiştir. 25 sorudan oluşan anket 910 katılımcıya gönderilmiş, toplam 576'sı (% 63) cevaplanmıştır. Katılımcıların % 63'ü genel dişhekimi, % 37'si endodontistti.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to evaluate the use of systemic antibiotics in the treatment of endodontic infections by dentists and endodontists in Turkey. Questionnaire forms were delivered to the e-mail adresses of general dentists and endodontists practicing in public or private clinics in Turkey. Of the 910 surveys that consisted of 25 questions mailed, 576 surveys were returned. 63% of the participants were general dentists and 37% were endodontists.