Van yöresindeki sığırlarda BVDV, BoHV-1 ve BoHV-4 nedenli abort olgularının araştırılması
The investigation of BVDV, BoHV-1 and BoHV-4 abortion cases in cattle in van region
- Tez No: 683050
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALİ RIZA BABAOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Hayvan yetiştiriciliğinde öncelikli hedef yüksek et ve süt üretiminin yanı sıra sağlıklı yavru elde edilmesi ve bu şekilde işletmenin sürdürülebilir karlılığını artırılmasıdır. Sığırlarda görülen reprodüktif problemlerinin başında abortlar, fötal mumifikasyon, anomali yavru doğumları ve döl tutmama sorunları gelmektedir. Bu olguların sebeplerinin arasında viruslar önemli bir paya sahiptir. Bu etkenlerin ülkemizde ve dünyada görülen en yaygın olanları ve sığırlarda primer abort etkenleri olarak bilinen; Bovine Viral Diarrhea Virus (BVDV), Bovine Herpes Virus-1 (BoHV-1) ve Bovine Herpes Virus-4 (BoHV-4) enfeksiyonlarıdır. Viral abort etkenlerinin olası rolünün ortaya çıkması ve söz konusu enfeksiyonlarına ilişkin korunma tedbirlerinin ve aşı programlarının değerlendirilmesi bu araştırmanın öncelikli hedefi olarak belirlenmektedir. Bu amaçla ilk kez, Van yöresinde yetiştirilen sığırlarda ve Van YYÜ, Veteriner Fakültesi, hayvan hastanesine getirilen abort, erken embriyonik ölümler, anomalili yavru doğumları ve fertilite problemi olan 2-5 yaşları arasında 100 adet sığırdan EDTA'lı kan, kan serumu, vaginal swab, vaginal sıvı akıntısı, nazal swab ve abort materyali örnekleri olmak üzere toplam 115 adet örnek alındı. Bu örnekler BVDV, BoHV-1 ve BHV-4 nükleik asit varlığı yönünden sırasıyla Panpesti 5'-UTR, Glikoprotein C (gC) ve Glikoprotein B (gB) genini kodlayan spesifik primerler kullanılarak Polimeraz Zincir Reaksiyonu (PCR) tekniği kullanılarak araştırıldı. Söz konusu örneklerin %41.73'ü BVDV nükleik asiti varlığı yönünden pozitif olarak değerlendirildi, BoHV-1 ve BoHV-4 nükleik asiti yönünden pozitif örneğe rastlanmadı. Sonuç olarak Van yöresindeki sığırlarda BVDV enfeksiyonunun varlığı ve abort olgularının oluşumundaki rolü ilk kez ortaya konmuş; abort vakaları ve genital kanal problemlerinde etiyolojisinin belirlenmesi viral abortlara dikkat çekerek, enfeksiyonunun korunma-kontrol programında uygulanan en etkili yolun persiste enfekte hayvanların tespiti ve duyarlı popülasyonun aşılanması üzerinde durulması vurgulanmıştır.
Özet (Çeviri)
The primary aim of animal breeding is production of high meat and milk and to obtain healthy calves due to increase the sustainable profitability of the enterprise. At the beginning of the reproductive problems in cattle coming; abortions, fetal mumification, anomaly calves and infertility problems. Viruses are important among the causes of these cases. In cattle known as primary abortion agents and the most common of these agents in our country and in the world are Bovine Viral Diarrhea Virus (BVDV), Bovine Herpes Virus-1 (BoHV-1), and Bovine Herpes Virus-4 (BoHV-4) infections. The objective of this research is the determining of possible role of viral abortion agents and to evaluate the prevention measures and vaccination programs. In this study, for first time, a total of 115 field specimens (blood, serum, vaginal swab, vaginal fluid discharge, nasal swab and abortion material) from 100 abortion, early embryonic deaths, anomaly and fertility problems cases in cattle over the age of 2-5 years old, and also samples from animal hospital of YYU, Faculty of Veterinary Medicine were tested by Polymerase Chain Reaction (PCR) technique using specific primers encoding Panpesti 5'-UTR, Glycoprotein C (gC) and Glycoprotein B (gB) gene respectively, and resulting out of %41.73 were detected as positive for BVDV and all samples were negative for BoHV-1 and BHV-4 nucleic acid. As a result, the presence of BVDV infection in cattle in the Van region and its role in the occurrence of abortion cases emphasis for the first time; attention to the viral abortions the determining the etiology of abortion cases and genital system problems, it needs to focus on the detection of persistent infected animals and most effective way about vaccination of susceptible population for prevention and control of infection.