Kayan platformda yapılan fonksiyonel egzersizlerin uyluk kas aktivasyonu ve alt ekstremite düzgünlüğüne etkisi
The effect of functional exercises performed on sliding platform on THİGH muscle activation and lower extremity alignment
  1. Tez No: 683059
  2. Yazar: ÇİĞDEM DEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLCAN HARPUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Spor Fizyoterapistliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Bu çalışmanın amacı kayan platform üzerinde yapılan alt ekstremite fonksiyonel egzersizler sırasındaki kuadriseps ve hamstring kas aktivasyon seviyelerinin ve alt ekstremite düzgünlüğünün araştırılması ve normal zeminle karşılaştırılmasıydı. Çalışmaya 15 erkek, 15 kadın olmak üzere 30 sağlıklı fiziksel aktif birey (Yaş: 23,83±2,84 yıl, beden kütle indeksi: 21,75±1,72 kg/m2) dahil edildi. Tek bacak çömelme ve hamle egzersizleri öne, yana ve arkaya uzanma olacak şekilde yapıldı ve vastus medialis (VM), vastus lateralis (VL), biseps femoris (BF), semitendinosus (ST) kas aktivasyon seviyeleri yüzeyel elektromiyografiyle ölçüldü. Egzersizler normal zeminde ve kayan platformda rastgele olacak şekilde yapıldı. Egzersizlerin fazları (gidiş, bekleme ve dönüş) video kamera ile analiz edildi. Egzersizlerin bekleme fazındaki kalça ve diz fleksiyon açıları ve oranları 2 boyutlu hareket analizi ile değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate quadriceps and hamstring muscle activation levels and lower extremity alignment during lower extremity functional exercises on a sliding platform and compare them with normal ground. Thirty physically active healthy individuals (15 female, 15 male) (Age: 23,83±2,84, body mass index: 21,75±1,72) were included in the study. Single leg squat and lunge exercises were performed with anterior, lateral, and posterior reaching. Muscle activation levels of vastus medialis (VM), vastus lateralis (VL), biceps femoris (BF), semitendinosus (ST) were measured by surface electromyography. The exercises were performed randomly on the normal ground and on the sliding platform. The phases of the exercises (reaching, waiting, returning) were analyzed with a video camera. Hip-knee flexion angles and ratios in the waiting phase of the exercises were evaluated with 2D motion analysis.