Şanlıurfa merkezindeki Karakoyun, Sırrın ve Cavsak derelerinin taşkın analizi
Flood analysis of Karakoyun, Sirrin and Cavsak rivers in Şanliurfa center
  1. Tez No: 683061
  2. Yazar: DEMET SAATÇI GÜVEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KASIM YENİGÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 139
Özet
Bu çalışmada, Türkiye'nin en önemli havzalarından olan Fırat ve Dicle havzasında inşa edilen, ülkemiz su kaynaklarının %28,5'ini sağlayan ve ülke ekonomisinin kalkınmasına büyük katkı sunan Güneydoğu Anadolu Projesi kapsamında önemli bir şehir olan Şanlıurfa'ya odaklanılmıştır. Bu çerçevede, Şanlıurfa il merkezinde bulunan Karakoyun, Sırrın ve Cavsak derelerinin ekonomik, sosyal ve çevresel riskli alanlarının tespiti taşkın risk analizi kullanılarak yapılmıştır. Böylece Şanlıurfa'da düşük, orta, yüksek ve çok yüksek olasılıklı taşkın alanlarının belirlenmesi, erken uyarı sistemleri ve önlem paketlerinin kurulması için gerekli verilerin toplanması ve benzeri çalışmalar için altyapı oluşturulması hedeflenmiştir. Risk analizi yapılırken anılan derelere ait Q5, Q10, Q25, Q50, Q100, Q500 ve Q1000 taşkın tekerrür debileri kullanılmıştır. Dere güzergahları, doğal su tutma kapasiteleri, arazi topoğrafyası, genel hidrolojik ve jeolojik özellikler gibi birçok kriter göz önünde bulundurulmuştur. Temin edilen veriler ışığında ArcGIS 10.3 programında derelerin sayısal yükseklik modelleri oluşturulmuş ve tüm bilgiler HEC-RAS 5.07 programına aktarılarak 1B taşkın analizi yapılarak riskli alanlar belirlenmiştir. Analiz sonucunda dere kesitlerinin birçok kısmında taşkın riskinin bulunduğu tespit edilmiştir. Taşkın afetinin göz ardı edilemeyecek bir gerçek olduğu ortaya çıkmıştır. Taşkın öncesi, sonrası ve esnasında planlanması gereken tüm alt yapı çalışmaları ve uygulamaları için gereken tüm envanterin doğru bir şekilde planlanması gerektiği belirlenmiştir. Taşkın Risk Haritalarının Hazırlanarak yerel yönetimin ve/veya ilgili kamu kuruluşlarının söz konusu alanlar ile ilgili bir taşkın risk haritası çalışmasını hazırlaması/güncellemesi ve/veya bu çalışmadan faydalanmak suretiyle değerlendirmeye/gündeme alması, Müdahale Kapasitesi Analizinin yapılması, Taşkın Riski Altında Olan Alanları Önceliklendirilerek tehlikenin tanımı ve analizinin yapılma nedeni, ölüm ya da yaralanmaya neden olabilecek tehlikelerin detaylı bir şekilde sınıflandırılması, tanımlanması, düzenlenmesi ve uygulanacak tüm tedbirlerin tanımlanması ile Taşkın Yönetim Planının Oluşturulmasının gereğinin ortaya çıktığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study, the focus is on Şanlıurfa, an important city within the scope of the Southeastern Anatolia Project, which was built in the Euphrates and Tigris basins, one of the most important basins of Turkey, providing 28.5% of country's water resources and making a great contribution to the development of the country's economy. In this framework, the economic, social and environmental risky areas of Karakoyun, Sırrın and Cavsak creeks in Şanlıurfa city center were determined by using flood risk analysis. Thus, it is aimed to determine the probability of low, medium, high and very high flood areas in Şanlıurfa, to collect the necessary data for the establishment of early warning systems and precautionary packages, and to establish an infrastructure for similar studies. While performing the risk analysis, the flood recurrence rates of Q5, Q10, Q25, Q50, Q100, Q500 and Q1000 of the aforementioned streams were used. Many criteria such as stream routes, natural water holding capacities, land topography, general hydrological and geological features were taken into consideration. In the light of the data provided, digital elevation models of the streams were created in ArcGIS 10.3 program, and all information was transferred to HEC-RAS 5.07 program Risky areas were determined by 1D flood analysis. As a result of the analysis, it has been determined that there is a flood risk in many parts of the stream sections. It has been revealed that the flood disaster is a fact that cannot be ignored. It has been determined that all the inventory required for infrastructural works and applications should be planned before, after and during the flood, should be planned correctly.Preparing Flood Risk Maps, local government and relevant public institutions should be updating a flood risk map study related to the said areas and taking it into the agenda by making use of following studies , Conducting Response Capacity Analysis, Definition of the hazard by prioritizing the Areas at Risk of Flood. It has been seen that the necessity for creating a Flood Management Plan has arisen with the reason that the analysis and classification of the hazards that may cause death or injury, can explain in detail how to determine which measures and regulations should be implemented in order to avoid such events