Suriyeli göçmen çocukların 5395 sayılı Çocuk Koruma Kanunu kapsamında değerlendirilmesi: Hatay örneği
The evaluation of Syrian immigrant children under the Child Protection Law No.5395: Case of Hatay
  1. Tez No: 683063
  2. Yazar: BORA TOLGA ARAS
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HAYDAR ÇORUH
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyal Hizmet, Social Work
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Göç Araştırmaları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Göç Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 154
Özet
5395 sayılı Çocuk Koruma Kanunu, 2011 yılından itibaren ülkemize giriş yapmış olan göçmen çocuklarında korunmasıyla ilgili bir yasadır. Bu yasa çerçevesinde ihmal ya da istismara uğramış çocuklara danışmanlık, eğitim, bakım, sağlık ve barınma gibi tedbirler uygulanmaktadır. En fazla göçmen barındıran illerin başında gelen Hatay İli, söz konusu kanun kapsamındaki uygulamalara da bir manada merkez olmuştur. Bu sebeple çalışmamızda Hatay İlinde bulunan göçmen çocuklara danışmanlık, eğitim, barınma, bakım ve sağlık tedbirlerinin ne oranda sağlanabildiği üzerinde durulmuştur. Bu meyanda hem Türkiye genelinde hem de göçmen nüfusun yoğun olduğu diğer illerde yapılan uygulamalar değerlendirilmiştir. Hatay ilindeki çocukların topluma sosyal uyumu ve kayıp nesil olmamaları konusunda neler yapılabileceği hususunda öneriler getirilmesi ve saha çalışmalarında kullanılabilecek analizler yapılması tasarlanmıştır. Yapılan genel değerlendirmede ise Çocuk Koruma Kanunu kapsamında göçmen çocuklara da uygulanan tedbir kararlarının göçmen çocukların kayıp nesil olmamaları, eğitim almaları ve aileleri ile sosyal uyumu üst düzeyde gerçekleştirmeleri için kritik bir öneme sahip olduğu sonucuna varılmıştır. Kanunun uygulanmasında göçmen çocuklar özelinde yeni düzenlemelere ihtiyaç olduğu ve yeni sosyal politikaların gerektiği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Child Protection Law No. 5395 is a law regarding the protection of children of immigrants who have entered our country since 2011. Within the framework of this law, measures such as counseling, education, care, health and shelter are applied to children who have been neglected or abused. Hatay, which is one of the provinces with the highest number of immigrants, has also become a center for the practices within the scope of the said law. For this reason, our study will focus on the extent to which counseling, education, accommodation, care and health measures can be provided to immigrant children in Hatay Province. In this context, the applications made both in Turkey and in other provinces with a high immigrant population will be evaluated. It is planned to make suggestions about what can be done about the social adaptation of children in Hatay to the society and not to be a lost generation, and to make analyzes that can be used in field studies. In the general evaluation, it was concluded that the precautionary decisions applied to immigrant children within the scope of the Child Protection Law have a critical importance for immigrant children not to be a lost generation, to receive education and to achieve a high level of social cohesion with their families. It is thought that there is a need for new regulations specific to immigrant children and new social policies in the implementation of the law.