Nörobilişsel esneklik ile travma sonrası büyüme ilişkisi
The relationship between cognitive flexibility and posttraumatic growth
  1. Tez No: 683064
  2. Yazar: CANSU AYKAÇ KEMİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TUNÇ ALKIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sinir Bilimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Sinirbilimler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Giriş: Travmatik olaya verilen yanıtlar patolojik olabildiği gibi, Travma Sonrası Büyüme (TSB) şeklinde pozitif ve işlevselliğin daha iyi olduğu yanıtlar da olabilir. TSB için bilginin yeniden işlemlenmesi gerekmektedir. Bilişsel esneklik ise bilginin değişen koşulların getirdiği karmaşıklığa göre yeniden yapılandırılması işlevidir. Bilişsel işlevlerle Travma Sonrası Stres Bozukluğunu (TSSB) inceleyen çok sayıda araştırma olmasına karşın TSB ile bilişsel işlevler hakkındaki bilgiler kısıtlıdır. Travmaya verilen yanıtların bütüncül bir yaklaşımla ele alınabilmesi açısından bu araştırmada TSSB ve TSB birlikte incelenmiştir. Amaç: Nörobilişsel esneklik ile TSB arasındaki olası ilişkinin incelenmesi amaçlanmıştır. TSB ile TSSB arasındaki ilişkinin incelenmesi araştırmanın amaçları arasındadır. Yöntem: DEUTF Adli Tıp ve Psikiyatri ABD'ye trafik kazası ile başvurmuş 96 gönüllü dahil edilmiştir. Tanı için DSM-5 için Yapılandırılmış Klinik Görüşme (SCID-5), doğrulanmasında Klinisyen Tarafından Yöneltilen Travma Sonrası Stres Bozukluğu Ölçeği (CAPS-5) kullanılmıştır. İlgili değişkenler için; Sosyodemografik ve Travmaya İlişkin Özellikler veri formları, DSM-5 İçin Yaşam Olayları Kontrol Listesi (LEC-5), DSM 5 için Posttravmatik Stres Bozukluğu Kontrol Listesi (PCL-5), Depresyon Anksiyete Stres Ölçeği 42 (DASS-42) kullanılmıştır. TSB için Travma Sonrası Büyüme Envanteri (TSBE), bilişsel esneklik için Stroop Testi, İz Sürme Testi, Kategorik Akıcılık Testi kullanılmıştır. Bulgular: TSBE yaşam felsefesinde değişim alt boyutu puanları ile İST A, Stroop Testi arasında zayıf düzeyde, negatif yönde; Kategorik Akıcılık Testi toplam puanları arasında zayıf düzeyde, pozitif yönde anlamlı bir ilişki bulunmuştur. Sonuç: TSSB ve TSB arasında istatistiksel açıdan anlamlı bir ilişki bulunmamıştır. Katılımcıların nörobilişsel esneklik düzeyleri ile yaşam felsefesinde değişim alt boyutu arasında istatistiksel açısından zayıf düzeyde, pozitif bir ilişki bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Introduction: Responses to a traumatic event may be pathological, as well as positive and functional responses such as Post Traumatic Growth (PTG). For PTG, memory needs to be reprocessed. Cognitive flexibility is the function of reconstructing information according to the complexity brought about by changing conditions. Although there are many studies examining cognitive functions and Post-Traumatic Stress Disorder (PTSD), information on PTG and cognitive functions is limited. In this study, PTSD and PTG were examined together in order to handle responses to trauma with a holistic approach. Objective: It was aimed to investigate the possible relationship between neurocognitive flexibility and PTG. Examining the relationship between PTG and PTSD is also the aims of the study. Method: 96 volunteers who applied to DEUMF Forensic Medicine and Psychiatry with a traffic accident were included. Structured Clinical Interview for DSM-5 (SCID-5) was used for diagnosis and Clinician-Directed Post-Traumatic Stress Disorder Scale (CAPS-5) was used for verification. For the related variables; Sociodemographic and Trauma-Related Characteristics data forms, Life Events Checklist for DSM-5 (LEC-5), Posttraumatic Stress Disorder Checklist for DSM 5 (PCL-5), Depression Anxiety Stress Scale 42 (DASS-42) were used. Post Traumatic Growth Inventory (PTGI) for PTG, Stroop Test, Trail Making Test, and Categorical Fluency Test for cognitive flexibility were used. Results: There was a weak, negative correlation between the PTGI life philosophy change sub-dimension scores and the TMT A, Stroop Test; A weak, positive significant relationship was found between the total scores of the Categorical Fluency Test. Conclusion: There was no statistically significant relationship between PTSD and PTG. A statistically weak and positive relationship was found between the neurocognitive flexibility levels of the participants and the sub-dimension of change in philosophy of life.