Süleymaniye yazma eserler kütüphanesinde bulunan 00010 ve 01377 nolu şiir mecmualarının transkripsiyonu ve incelenmesi
Transcription and examination of poetry journals registered with the number 00010 and 01377 in süleymaniye manuscripts library
- Tez No: 683087
- Danışmanlar: PROF. DR. SÜLEYMAN SOLMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eski Türk Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 252
Özet
Tez konusu yaptığımız eserler, Süleymaniye Yazma Eserler Kütüphanesi'nde bulunan 00010 ve 01377 nolu şiir mecmualarıdır. Çalışmada amaç edebiyat tarihinde adı geçmeyen şairler ve bilinmeyen şiirlerin tespitidir. Çalışmanın giriş bölümünde mecmua kavramı üzerinde durulmuştur. Birinci bölümde şiir mecmuasının tanıtımı yapılmış, dış özellikleri ve muhtevası belirtilmiştir. İkinci bölümde mecmuanın çevri yazılı metni yer almaktadır. Bu bölümde şiirler incelenmiş ve divanı bulunanlar karşılaştırılmıştır. Aradaki farklar dipnotlarda belirtilmiştir. Son kısımda ise yararlanılan kaynakların listesi yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
The works that we made the subject of the thesis are the poetry magazines numbered 00010 and 01377 in the Süleymaniye Manuscripts Library. The aim of the study is to determine the poets who are not mentioned in the history of literature and the unknown poems. In the introduction part of the study, the concept of journal is emphasized. In the first chapter, the poetry magazine is introduced, its external features and content are stated. In the second part, there is the translated text of the journal. In this section, the poems were examined and those with a divan were compared. The differences are indicated in the footnotes. In the last part, there is a list of sources used.