COVID-19 pandemisi sürecinde eğitimcilerin fiziksel aktivite düzeyleri ile kas iskelet sistemi problemleri, uyku ve yaşam kalitesi arasındaki ilişkinin belirlenmesi
Determination of the relationship between physical activity level, musculoskeletal problems, sleep quality and quality of life in educators during the COVID 19 pandemic
  1. Tez No: 683086
  2. Yazar: BÜŞRA KÖTÜZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CİHAN CANER AKSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kütahya Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı COVID-19 sürecinde eğitimcilerin fiziksel aktivite düzeyleri, kas iskelet sistemi sorunları, uyku ve yaşam kaliteleri ile bunları etkileyen faktörleri belirlemek ve bu parametreler arasındaki ilişkiyi ortaya koymaktır. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya COVID-19 sürecinde yüz yüze, uzaktan ve dönüşümlü şekilde çalışan eğitimciler dâhil edildi. Katılımcılara Tanımlayıcı Bilgi ve Sağlık Durumu Sorgulama Formu, Uluslararası Fiziksel Aktivite Anketi (UFAA)-Kısa Form, Genişletilmiş Nordic Kas İskelet Anketi (NMQ-E), Pittsburgh Uyku Kalite İndeksi (PUKİ) ve Kısa Form-12 Sağlık Ölçeği (KF-12) çevrim içi olarak uygulandı. İstatistiksel analizlerde anlamlılık düzeyi 0,05 olarak kabul edildi. Bulgular: Çalışmamıza 151 gönüllü eğitimci (yaş ortalaması 35,84±7,39) katıldı.
Özet (Çeviri)
Objective: To determine the physical activity levels, musculoskeletal system problems, sleep quality and quality of life of instructors and the effective factors during the ongoing COVID19 pandemic and to reveal the relationship between these parameters. Material and Method: Instructors providing face-to-face education, those providing distance education, and those working in rotation during the ongoing COVID-19 pandemic were included in the study. The Descriptive Information and Health Status Questionnaire, International Physical Activity Questionnaire-Short Form, Extended Nordic Musculoskeletal Questionnaire, Pittsburgh Sleep Quality Index (PUKI), and Short Form-12 Health Survey (SF-12) were administered to the participants online. The level of significance was accepted as 0.05 in statistical analyses. Results: A total of 151 volunteer instructors (mean age, 35.84±7.39 years) participated in the study.