Hasta güvenliği kültürü algısının değerlendirilmesi: 112 acil sağlık hizmetleri örneği
- Tez No: 683100
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DİLEK ÖZTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Hastane öncesi acil sağlık hizmetlerinin önemli bir ayağını oluşturan 112 acil sağlık hizmetleri, sağlıkta dönüşüm projesi ile acil sağlık sisteminin en önemli parçalarından biri haline gelmiştir. 112 Acil sağlık hizmetlerinin personel yapısı tekrar düzenlenerek, büyük çoğunluğu Ambulans ve Acil Bakım Teknikerleri ile Acil Tıp Teknisyenleri tarafından sunulmaya başlanmıştır. Ambulans ve personel sayısının yeterli seviyelere gelmesi ile meydana gelen kaza ve olaylarda, ölüm ve sakat kalma oranları da azalım göstermeye başlamıştır. 112 Acil sağlık hizmetleri sunumunda olay yerinde ve ambulans içerisinde, hızlı ve doğru tedavi uygulamaları oldukça zordur. Bu durum çalışanların, müdahalelerinde tıbbi hata yapmalarına da sebebiyet vermektedir. Hasta güvenliği kültürünün böylesine dezavantajlı meslek gruplarında, olumlu anlamda, çalışanlara katkı sağlamaktadır. Araştırmamızda 112 acil sağlık hizmetlerinde çalışan Ambulans ve Acil Bakım Teknikerleri ile Acil Tıp Teknisyenlerinin hasta güvenliği kültürü algısı değerlendirilmiştir. Araştırmamızda, oluşturulan hasta güvenliği ölçeği ile Ambulans ve Acil Bakım Teknikerleri ve Acil Tıp Teknisyenlerinin hasta güvenliğini etkileyen nedenler tespit edilmeye çalışılmış, faktörler analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
112 emergency health services, which constitute an important part of pre-hospital emergency health services, have become one of the most important parts of the emergency health system with the health transformation project. The personnel structure of the 112 Emergency Health Services has been reorganized and the majority of them have started to be provided by Ambulance and Emergency Care Technicians and Emergency Medical Technicians. As the number of ambulances and personnel reached sufficient levels, death and disability rates started to decrease in the accidents and incidents that occurred. In the provision of 112 emergency health services, fast and accurate treatment applications at the scene and in the ambulance are very difficult. This situation also causes the employees to make medical errors in their interventions. Patient safety culture contributes positively to employees in such disadvantaged occupational groups. In our study, the perception of patient safety culture of Ambulance and Emergency Care Technicians and Emergency Medical Technicians working in 112 emergency health services was evaluated. In our study, the factors affecting patient safety of Ambulance and Emergency Care Technicians and Emergency Medical Technicians were tried to be determined with the patient safety scale created, and the factors were analyzed.