İslâm hukukuna göre günümüzde ganimetlerin paylaşımı
Sharing of booty today accordi̇ng to islamic law
  1. Tez No: 683117
  2. Yazar: ALİ YILDIRIM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SUAT ERDEM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yozgat Bozok Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İslam Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Tarih boyunca savaşlar kaçınılmaz bir hal almıştır. Bu savaşlar sonucunda galip olan taraf, mağlup olan taraftan ele geçirdikleri menkul veya gayrimenkul mal varlıkları ve esirleri“ganimet”olarak almıştır. Câhiliye dönemindeki Araplarda kabile sistemine dayalı toplum yapısı ve çöl ikliminin zor şartları genelde ganimet almaya yönelik savaş ve baskınlara sebep olmuş ve bu savaş ve baskınlarda genel olarak ahlâkî bir kural veya adalet anlayışının da olmadığı görülmüştür. Ganimette en büyük payı kabile reisi komutan vasfıyla kendine almış, ganimetin geri kalanı ise rastgele dağıtılmıştır. İslâm gerek savaşta gerekse savaş sonrası ganimetlerin taksiminde belli kurallar getirerek toplumların veya devletlerin savaş anlayışlarına medeniyet getirmiştir. Allah Teâlâ âyet-i kerîmelerde ganimet ve taksimi ile alakalı hükümleri bildirmiş, Hz. Peygamber de bu hükümleri tatbik etmiştir. Bu tez çalışmasında, ganimet taksimiyle alakalı Kur'ân'da bildirilen hükümlerin Hz. Peygamber ve onun yolundan giden“Dört Halife”döneminde nasıl uygulandığı tespit ettik, böylece günümüzde ganimet taksiminde uyulması gereken kural ve düzenlemelerin nasıl olması gerektiği hakkında bir sonuca vardık.
Özet (Çeviri)
Wars have been inevitable throughout history. As a result of these wars, the victorious side took the movable or immovable property and captives from the defeated side as booty. The social structure based on the tribal system and the harsh conditions of the desert climate in the Arabs during the Age of Ignorance generally caused wars and raids to take booty, and it was seen that there was no moral rule or understanding of justice in these wars and raids. The chief of the tribe took the biggest share in the booty as a commander, and the rest of the booty was distributed randomly. Islam brought civilization to the war understanding of societies or states by setting certain rules both in war and post-war booty division. Allahu ta'ala declared the decrees regarding booty and its division in the verses, and the Prophet Muhammed applied these decrees. In this thesis, it is aimed to reach a conclusion about how the rules related to the booty division in the Qur'an were applied by the Prophet Muhammed, therefore, how the rules and regulations should be followed in the practice of booty today.