Tıbbi beslenme tedavisi uygulanan organik asidemili hastaların beslenme durumlarının saptanması
Determination of nutrition status of patients with organic acidemia WHO have medical nutrition treatment
  1. Tez No: 683116
  2. Yazar: ESMA UYGUR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ELVAN YILMAZ AKYÜZ, DOÇ. DR. AYŞE ÇİĞDEM AKTUĞLU ZEYBEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Hamidiye Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı metilmalonik (MMA), propiyonik (PA) ve izovalerik asidemi (IVA) tanılı hastaların uzun dönemdeki beslenme durumlarını ve bu durumların üzerinde etkili olan faktörleri saptamaktır. Gereç ve Yöntem: Çalışma 2010 yılı ve sonrasında doğan“MMA, PA ve IVA”tanısı alarak İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa, Cerrahpaşa Tıp Fakültesi, Beslenme ve Metabolizma Bilim Dalı tarafından takibe alınan tüm hastalar ile yapılmıştır. Hastaların sosyodemografik özellikleri, antropometrik ölçümleri, biyokimyasal parametreleri, besin tüketim kayıtları ve uygulanan tıbbi beslenme tedavilerine olan uyumları retrospektif olarak incelenip kaydedilmiştir. Bulgular: Çalışmaya katılan 38 hastanın %50'si MMA, %39,5'i PA ve %10,5'i IVA tanısına sahipti. MMA'lı hastaların %68,4'ü, PA'lı hastaların %86,7'si, IVA'lı hastaların %75'i erken tanı almıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study is to determine long-term nutritional status and factors that affect in patients diagnosed with methylmalonic (MMA), propionic (PA) and isovaleric acidemia (IVA). Materials and Methods: All patients born in 2010 and later with diagnosis of MMA, PA and IVA and followed up by Cerrahpasa Faculty of Medicine, Division of Nutrition and Metabolism were included. Sociodemographic characteristics, anthropometric measurements, biochemical parameters, food consumption and compliance with medical nutrition treatments of the patients were retrospectively analyzed and recorded. Results: 38 patients included in the study, 50% of the patients were diagnosed with MMA, 39.5% with PA, and 10.5% with IVA. The early diagnosis rate in MMA, PA and IVA was respectively found 68.4%, 86.7% and 75%.