Astımlı çocuğu olan ebeveynlere verilen hemşirelik eğitiminin ev dizaynı farkındalığı ile çocuğun yaşam kalitesi üzerine etkisi
The effect of nursing education given to parents with asthma on the child's quality of life with awareness of home design
  1. Tez No: 683129
  2. Yazar: SELEN ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SONAY BİLGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Göğüs Hastalıkları, Halk Sağlığı, Hemşirelik, Chest Diseases, Public Health, Nursing
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 149
Özet
Bu araştırma Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi Mengücek Gazi Eğitim ve Araştırma Hastanesine son 1 yıl içinde astım tanısı ile muayene olmuş çocuklara ve ebeveynlerine verilen hemşirelik eğitiminin çocuğun yaşam kalitesini ve ebeveynlerin ev dizaynı farkındalığın etkisini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Materyal ve Metot: Randomize olmayan tek grupta ön test – son test tasarımı kullanılarak yarı deneysel olarak gerçekleştirilen bu çalışma Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi Mengücek Gazi Eğitim ve Araştırma Hastanesinde Mart 2021 – Temmuz 2021 tarihleri arasında çocuk hastalıkları polikliniğine muayene olan ve çocuk hastalıkları yataklı servisinde yatan astım tanılı 35 çocuk ve ebeveynleri ile yapılmıştır. Astımlı çocuk ve ebeveynleriyle dört görüşme yapılarak astıma neden olan faktörler ve korunmaya yönelik eğitim verilmiştir. Yapılan görüşmeler sonucunda verilen hemşirelik eğitiminin çocukların yaşam kalitesi ile ebeveynlerin ev dizaynı farkındalıkları üzerine etkisi değerlendirildi. Veri toplamak için“Astımlı Çocuk Bilgi Formu”,“Astımlı Çocuk Yaşam Kalitesi Ölçeği”ve“Astımlı Çocuklarda Ev Dizaynı Farkındalığı Ölçeği”kullanılmıştır. Veriler SPSS 25.0 paket programı kullanılarak bilgisayar ortamına aktarılmıştır. Katılımcıların demografik bilgilerin dağılımı frekans analizi ile incelenmiştir. Normal dağılım gösteren iki bağımlı grubun verilerinin karşılaştırılmasında Paired samples t testi, normal dağılım göstermeyen iki bağımlı grubun verilerinin karşılaştırılmasında Will coxon işaret testi kullanılmıştır. Bulgular: Araştırmaya katılan astımlı çocukların yaş ortalaması 11.26±3.08, %60'ının kız olduğu, %60'ının 2-4 yıldır astım tanısı aldığı belirlendi. Çocukların %44.1'inin hastalığa yönelik eğitim aldığı, ebeveynlerin %65.7'sinin astım atağını başlatan uyaranlar için evde önlem aldığı belirlendi.
Özet (Çeviri)
This research was carried out in order to increase the quality of life of the child and to raise the awareness of home design to the parents with the nursing education given to the children and their parents who were examined with the diagnosis of asthma in the last 1 year in Erzincan Binali Yıldırım University Mengücek Gazi Training and Research Hospital. Materials and Methods: This study, which was carried out semi-experimentally using the preliminary test – final test design in a single non-randomized group, was carried out with 35 children and their parents with asthma who were examined at the pediatric outpatient clinic between March 2021 and July 2021 at Erzincan Binali Yildirim University Mengücek Gazi Training and Research Hospital and were inpatient in the pediatric inpatient ward. Four interviews were conducted with asthmatic children and their parents and trained on the factors that cause asthma and prevention. As a result of the interviews, the effect of nursing education on children's quality of life and parents' awareness of home design was evaluated.“Asthmatic Child Information Form”,“Asthmatic Child Quality of Life Scale”and“Home Design Awareness Scale in Children with Asthma”were used to collect data. The data was transferred to the computer environment using the SPSS 25.0 package program. The distribution of demographic information of the participants was examined by frequency analysis. Paired samples t test was used to compare data of two dependent groups with normal distribution, and Will coxon sign test was used to compare data from two dependent groups that did not show normal distribution. Results: The mean age of the children with asthma in the study was 11.26±3.08, 60% were girls and 60% had been diagnosed with asthma for 2-4 years. It was determined that 44.1% of children were trained for the disease, and 65.7% of parents took precautions at home for stimuli that initiated asthma attacks.