Hibrit savaş konsepti kapsamında profesyonel askeri eğitimin planlanması
Professional military education planning under the concept of hybrid warfare
  1. Tez No: 683128
  2. Yazar: ASLI MERCİMEK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜNGÖR ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Milli Savunma Üniversitesi
  10. Enstitü: Atatürk Stratejik Araştırmalar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Askeri Eğitim Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Askeri Eğitim Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Savaşlar, insanlık tarihi kadar eski olmasına rağmen insan evriminden daha hızlı bir değişim süreci geçirmektedir. Antik çağlardan günümüze savaşın doğası değişmemiş olsa da, yöntemi ve kapsamı çağın koşullarına göre güncellenmektedir. Savaşın asli unsuru olan insan kaynağı, eğitim, teknik ve teknolojik imkânlarla birlikte, dünyayı saran iletişim ağı ile her an her yerden savaşı yönlendirebilecek donanımlar mevcuttur. Üstelik bu imkân ve kabiliyetlerin gelecekte büyük oranda yapay zekâ teknolojisi ile birleştirileceği öngörülmektedir. Bu yeni savaş konseptine göre, geleneksel savaşın yanı sıra çok yönlü ekonomik, siyasi, teknolojik, kültürel ve sosyolojik boyutlarda eş zamanlı harekât yürütülmektedir. Böylesi kapsamlı ve çok yönlü bir saldırı karşısında, tekdüze askeri eğitim alan komuta personelinin tehdit algısının ve karşı koyma kabiliyetinin yetersiz kalacağı, dolayısıyla personelin değişen savaş konsepti kapsamında akademik eğitimle desteklenmesi gerektiği savunulmaktadır. Bu çalışmada, hibrit savaş tehditleri değerlendirilerek, bu tehditlere karşı profesyonel askeri eğitimin planlanmasına yönelik görüş ve öneriler sunulacaktır.
Özet (Çeviri)
Although wars are as old as human history, they undergo faster than human evolution. Though the nature of war has not changed since ancient times, its method and scope are updated according to the conditions of the current era. Along with human resource-the main element of the war, education, technical and technological opportunities, there are accouterments that can direct the war from anywhere at any time with the communication network surrounding the world. Moreover, it is foreseen that these possibilities and capabilities will be largely combined with artificial intelligence technology in the future. According to this new war concept, simultaneous operations are carried out in multifaceted economic, political, technological, cultural and sociological dimensions as well as conventional warfare. It is argued that in the face of such a comprehensive and multifaceted attack, the threat perception and reaction capability of the command personnel who receive uniform military training will be insufficient, therefore, command personnel should be supported with academic education within the scope of the changing war concept. In this study, hybrid warfare threats will be evaluated and opinions and suggestions will be presented for the planning of professional military education against those threats.