F-açılım yöntemleri ile kudryashov kırılma indisi yasasına sahip kübik-kuartik optik solitonlar
Cubic-quartic optical solitons having kudryashov's law of refractive index by F-expansion methods
  1. Tez No: 683163
  2. Yazar: GÖKHAN GENÇ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET EKİCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yozgat Bozok Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Çok sayıda model, kıtalararası ve okyanus ötesi mesafeler boyunca soliton yayılmasının dinamiklerini kontrol eder. Bu kadar geniş denklem yelpazesi, optik metamalzemeleri ve meta yüzeylerinin yanı sıra dağılım-baskın fiberleri, dağılım-düz fiberleri, çift kırılmalı fiberleri içeren çeşitli fiziksel durumlardan kaynaklanır. Son zamanlarda önerilen en son modellerden biri, ilk olarak 2019 yılında ortaya çıkan Kudryashov denklemidir. Bu denklem, nonlineer optikte kuvvet-yasası tipinin dörtlü nonlineer terimlerini içeren ilk modeldir ve bu, onu benzersiz bir tür haline getirir. Bu çalışmada, polarizasyonu koruyan fiberlerdeki Kudryashov denklemine kübik-kuartik optik soliton çözümler verildi. İntegrasyon, dört bağımsız forma sahip F-açılım şeması ile gerçekleştirilirdi. Bu algoritma ek olarak, complexiton çözümlerin yanı sıra Jacobi eliptik fonksiyonlarını, Weierstrass eliptik fonksiyonunu ve trigonometrik fonksiyon çözümlerini içeren birkaç başka çözüm türünü ortaya çıkardı.
Özet (Çeviri)
An overwhelming number of models govern the dynamics of soliton propagation across trans-continental and trans-oceanic distances. Such wide range of equations stem from a variety of physical situations that includes dispersion-dominant fibers, dispersion-flattened fibers, birefringent fibers as well as optical metamaterials and metasurfaces. One of the latest models that has been recently proposed is Kudryashov's equation that first came into existence during 2019. This is the first model in nonlinear optics that contains quadruple nonlinear terms of power-law type and thus it makes it into an unique kind. This work presents cubic-quartic optical soliton solutions to Kudryashov's equation in polarization-preserving fibers. The integration is conducted with F-expansion scheme having four independent forms. This algorithm additionally reveals several other types of solution that includes Jacobi's elliptic functions, Weierstrass elliptic function, trigonometric function solutions as well as complexion solutions.