Genişletilmiş (G'/G)-açılım yöntemi ile manyeto-optik dalga kılavuzlarında optik soliton pertürbasyonu
Optical soliton perturbation in magneto-optic waveguidesby extended (G'/G)-expansion method
  1. Tez No: 683162
  2. Yazar: ERHAN KOÇ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET EKİCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yozgat Bozok Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Optik soliton bilimlerinin en geçerli uygulamalarından biri, harici bir manyetik alanın soliton dağınıklığı etkisini kontrol ettiği manyeto-optik dalga kılavuzlarıdır. Bu teknoloji harikası, kıtalar arası mesafelerde soliton darbelerin aerodinamik akışını sağlamak için endüstri genelinde uygulanır. Bu nedenle, koruma yasaları, nümerik analiz ve benzeri ek özelliklere bakmak için, manyeto-optik dalga kılavuzlarında ana model denklemi üzerinde çalışmak ve bir soliton çözümü sağlamak zorunludur. Bu çalışmada, çeşitli pertürbasyon terimleri ile manyeto-optik dalga kılavuzlarındaki optik soliton çözümler elde edildi. Grup-hız dağılımına ek olarak, uzay-zamansal dağılım terimi de dikkate alındı. Bu çözümleri ortaya çıkarmak için kullanılan analitik şema, genişletilmiş (G'/G)−açılım yaklaşımıdır. Bu çalışmada ele alınan on nonlineerlik türü vardır. Bunlar, Kerr yasası, kuvvet yasası, kuadratik-kübik yasası, parabolik yasası, çiftkuvvet yasası, logaritma yasası, anti-kübik yasası, kübik-kuintik-septik yasası, üçlü kuvvet yasası nonlineerlikleri ve zayıf yerel-olmayan nonlineerliğe sahip parabolik yasasıdır. Çalışma sonucunda parlak, koyu ve tekil soliton çözümler elde edildi. Ayrıca bu solitonların varlığı için kısıtlama koşulları da sunuldu.
Özet (Çeviri)
One of the most viable applications of optical soliton sciences is in magneto-optic waveguides where an external magnetic field controls the effect of soliton clutter. This technological marvel has been implemented across the industry to enable a streamlined flow of soliton pulses across inter-continental distances. Therefore, it is imperative to study the governing model equation in magneto-optic waveguides and secure a soliton solution for looking into additional features such as conservation laws, numerical analysis and so on. This study obtains optical soliton solutions in magneto-optic waveguides with several perturbation terms. In addition to group-velocity dispersion, spatio-temporal dispersion term is taken into consideration. The analytical scheme employed to recover these solutions is extended (G'/G)−expansion approach. There are ten types of nonlinearities that are considered in this work. They are Kerr law, power law, quadratic-cubic law, parabolic law, dual-power law, log law, anti-cubic law, cubic-quintic-septic law and triple-power law nonlinearities and parabolic law with weak non-local nonlinearity. Bright, dark and singular soliton solutions are revealed. The constraint conditions for the existence of these solitons are also presented.