Darülacezedeki sağlık çalışanlarında örgütsel güvenin örgütsel bağlılığa etkisinin incelenmesi
The effect of organizational trust perceptions on organizational commitment in health workers
- Tez No: 683202
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HALUK ŞENGÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, Sağlık Yönetimi, Health Care Management, Healthcare Management
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 194
Özet
Günümüzde sağlık hizmeti veren kurumlar birçok farklı meslek ve statüdeki bireyin çalıştığı karmaşık yapıdaki organizasyonlardır. Bu kurumlarda sunulan hizmetin doğrudan insan hayatı ile ilişkili olması, bu karmaşık organizasyonların yönetimini ve çalışanlarının örgüte olan güven ve bağlılığını daha da önemli kılmaktadır. Hem günlük hayatta hem de kurumsal alanda kritik bir önemi olan güven kavramı,kurumlarda başarılı ve verimli bir çalışmanın temeli olup çalışanların arasındaki yüksek seviyede sevgiye,güvene, saygıya ve hoşgörüye bağlıdır. Güven ortamı, işgörenlerin iş motivasyonları ile iş performanslarını, astların yöneticilerine ve örgütlerine güvenini, yöneticilerin ise etkinliğini ve performansını arttırmaktadır. Örgütsel Bağlılık; özveride bulunmayı, kendini adamayı ve katılmayı, örgüte duyulan sadakati,bir çalışanın örgütün misyonuna karşı sahip olduğu sorumluluk duygusu gibi kavram ve tanımlar ile ifade edilmektedir. Kurumlarda örgütsel bağlılığın yüksek olması etkinliği, verimliliği ve sürekliliği beraberinde getirmektedir. Bu çalışmanın amacı, 125 yıldır Okmeydanı'nda yer alan kampüsünde sağlık ve bakım hizmeti sunmakta olan Darülaceze Başkanlığı'nda çalışan sağlık personellerinin, örgütsel güven algılarının örgütsel bağlılığa etkisini araştırmaktır.Çalışmanın sonuçlarının yaşlı bakım alanında hizmet veren sağlık kuruluşlarına ışık tutması amaçlanmıştır. Çalışmanın örneklemi Darülaceze Başkanlığı'nda çalışan doktor, hemşire, teknik personel, sosyal hizmet görevlileri ve hasta bakıcılardan 147 sağlık çalışanından oluşmaktadır. Katılımcılara demografik ve genel bilgiler formu ile birlikte Örgütsel Güven ve Örgütsel Bağlılık Ölçeklerini içeren ve üç bölümden oluşan anket uygulanmıştır. Anket sonuçları IBM SPSS Statistics 25.0 sürümü kullanılarak analizedilmiştir. Araştırmada, istatistik anlamlılık düzeyi α = 0.05 şeklinde kabul edilmiştir. Öncelikle, anketteki demografik ve genel bilgilerin olduğu sorular için daha sonra daankette bulunan ikinci bölümdeki ölçeklere yönelik olarak sıklık (frekans) ve yüzde dağılım bilgileri verilmiştir. SPSS programı içerisinde bulunan Kolmogorov-Simirnov ve Shapiro-Wilk normal dağılım testleri gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Nowadays, healthcare association are complex organizations in which individuals from many different professions and statuses work. The fact that the service provided in these association is precisely related to individual life makes the management of these complex organizations and the trust and pledge of their member to the organization even more important. The image of trust is known as a image that is of huge importance in the corporate field as well as in daily life. The key to successful and productive work in institutions depends on a great level of trust, love, respect and tolerance among members. The atmosphere of trust increases the employees 'job motivation and job performance, subordinates' trust in their managers and organizations and the efficiency and performance of managers. Organizational Commitment is defined with concepts such as honesty to the organization, self-sacrifice, commitment and participation. The great level of organizational commitment in association brings along efficiency, productivity and continuity. The goal of this research is to investigate the effects of directorial trust perceptions on organizational pledge of healthcare personnel working in Darülaceze Presidency, which has been providing health and care services in its campus located in Okmeydanı for 125 years. The results of the study are aimed to highlight on health institutions providing services in the field of elderly care. The pattern of the study dwell of 147 healthcare workers from doctors, nurses, technical staff, social workers and caregivers working in the Darülaceze Presidency. A questionnaire consisting of three parts: the demographic and general information form, the Organizational Trust Mount and the Organizational Commitment Scale was applied to the colleagues. The survey results have been analyzed applying IBM SPSS Statistics 25.0 version. The implication level was taken as α = 0.05 in the research. First, for the demographic and general information questions in the questionnaire, then frequency and percentage distribution information for the scales in the second part of the application were given. Ordinary circulation tests of Kolmogorov-Smirnov and Shapiro-Wilk were performed in the SPSS program.