Sezaryen doğumda ERAS (Enhanced Recovery After Surgery) (cerrahi sonrası hızlandırılmış iyileşme) protokolü uygulanan kadınların prospektif randomize çalışmada iyileşme süreçlerinin değerlendirilmesi
Researching of the early recovery processes of woman who implemented ERAS protocol (Enhanced Recovery After Surgery) at cesarean section
  1. Tez No: 683207
  2. Yazar: DUYGU YILDIZ BİRDEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALPER BAŞBUĞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Düzce Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Sezaryen doğumda ERAS (Enhanced Recovery After Surgery) (Cerrahi sonrası hızlandırılmış iyileşme) protokolü uygulanan kadınların erken iyileşme süreçlerinin değerlendirilmesi: prospektif randomize kontrollü bir çalışma Amaç: Çalışmamızın amacı sezaryen doğumda ERAS (Enhanced Recovery After Surgery) (Cerrahi sonrası hızlandırılmış iyileşme) protokolü uygulanan kadınların erken iyileşme süreçlerinin değerlendirilmesidir. Gereç ve Yöntemler: Kasım 2020- Şubat 2021 tarihleri arasında hastanemiz Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniğine başvuran 18 yaş ve üzeri, 37. gebelik haftası ve üzeri, sezaryenle doğum yapan, acil olmayan (preeklampsi, plasenta previa, dekolman plasenta, enfeksiyon, sistemik morbiditeye sebep olan hastalık, geçirilmiş operasyonlara sekonder barsak adezyonları gibi ek obstetrik patolojisi olmayan) doğum yapan gebeler randomize edildi. Gebeler postoperatif gaz deşarj zamanı, vizüel ağrı skoru, emzirme, emzirme zamanı, günlük faaliyetlere geri dönüş zamanı, postoperatif hemogram değeri, postoperatif bulantı ve kusma, hastaneye yeniden başvuru, postoperatif yara yeri enfeksiyonu, annelik hüznü ve kan transfüzyonu ihtiyacı açısından karşılaştırıldı. Bulgular: Çalışmaya 78 gebe ERAS grubuna, 78 gebe kontrol grubuna dahil olmak üzere 156 gebe dahil edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Researching of the early recovery processes of woman who implemented ERAS protocol (Enhanced Recovery After Surgery) at cesarean section: a prospective randomized controlled trial Objective: The aim of our study was to evaluate the early recovery processes of women who implemented the ERAS (Enhanced Recovery after Surgery) protocol at cesarean delivery by caserean section. Materials and Methods: Between November 2020 February 2021, applying to our hospital Obstetrics and Gynecology Clinic 18 years and over, 37. week of pregnancy and over, delivered by caesarean section, non-urgent (preeclampsia, placenta previa, decolman placenta, infection, disease that causes systemic morbidity, no additional obstetric pathology, such as intestinal adhesions secondary to previous operations) pregnant women were randomized. In terms of postoperative flatus time, the visual pain score, breastfeeding, breastfeeding time, time to return to daily activities, postoperative hemogram values, postoperative nausea and vomiting, readmission to the hospital, postoperative wound infection, postpartum blues, the need for blood transfusion were compared. Results: 156 pregnant women were included in the study, including 78 pregnant ERAS groups and 78 pregnant control groups.