Blok kopolimer sentezi, karakterizasyonu ve blok kopolimer/SiO2 nanopartikül katkılı nanokompozitlerin özelliklerinin incelenmesi
Synthesi̇s, characterization of block copolymer and investigation of properties of block copolymer/SiO2 nanoparticle doped nanocomposites
- Tez No: 683208
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MELAHAT GÖKTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu çalışmada, tersinir katılmalı/ayrışmalı zincir transfer (RAFT) ve halka açılma (ROP) polimerizasyonlarıyla aynı anda ve tek adımda poli(β-butirolakton)-b-poli(metil metakrilat) [P(BL-b-MMA)] blok kopolimerleri sentezlendi. Bu amaç için, 3-brom-1-propanol ve potasyum etil ksantat ile reaksiyona koyularak RAFT-ROP başlatıcısı elde edildi. Elde edilen RAFT-ROP başlatıcısı ile tek basamakta P(BL-b-MMA) blok kopolimer eldesi gerçekleştirildi. Çalışmanın diğer bir aşamasında ise blok kopolimer esaslı SiO2 katkılı nanokompozitler de elde edildi. Sentezlenen başlatıcı, blok kopolimer ve nanokompozitler spektroskopik yöntemlerle karakterilize edildi. Polimerizasyon reaksiyon şartlarının molekül ağırlığına ve molekül ağırlığı dağılımına (polidispersite) olan etkisi de aynı zaman da incelendi.
Özet (Çeviri)
In this study, Poly(β-butyrolactone)-b-poly(methyl methacrylate) [P(BL-b-MMA)] block copolymers were synthesized simultaneous in one-step by reversible addition/fragmentation chain transfer (RAFT) and ring opening (ROP) polymerizations. For this purpose, RAFT-ROP initiator was obtained by reaction with 3-bromo-1-propanol and potassium ethyl xanthate. P(BL-b-MMA) block copolymer was obtained in one-step with the obtained RAFT-ROP initiator. In another phase of the study, block copolymer-based SiO2 doped nanocomposites were also obtained. The synthesized initiator, block copolymer and nanocomposites were characterized by spectroscopic methods. The effect of polymerization reaction conditions on molecular weight and molecular weight distribution (polydispersity) was also investigated.