Sezaryen doğumda ERAS protokolünün postoperatif bulantı ve kusma üzerindeki etkisi
Effect of ERAS protocol on postoperative nausea and vomiting in cesarean birth
- Tez No: 948281
- Danışmanlar: PROF. DR. PAŞA ULUĞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Amaç: Bu çalışma, spinal anestezi altında elektif sezaryen operasyonu geçiren gebelerde, cerrahi sonrası hızlandırılmış iyileşme protokolü (ERAS) uygulamasının postoperatif bulantı ve kusma (PONV) insidansı, klinik iyileşme süreci ve hasta memnuniyeti üzerindeki etkilerini değerlendirmeyi amaçlamaktadır. Gereç ve Yöntem: Mart–Haziran 2025 tarihleri arasında, tek merkezli prospektif kesitsel tasarımla yürütülen çalışmaya elektif sezaryen operasyonu planlanan 126 gebe dahil edildi. Katılımcılar randomizasyonla iki gruba ayrıldı: ERAS protokolü uygulanan grup (n=63) ve geleneksel izlem protokolü uygulanan kontrol grubu (n=63). Her iki grupta demografik, obstetrik, cerrahi ve postoperatif parametreler ile PONV insidansı ve şiddeti, opioid gereksinimi, erken oral alım süresi, taburculuk süresi ve hasta memnuniyeti karşılaştırıldı. PONV değerlendirmesi Rhodes PONV Skorlaması ve Görsel Analog Skala (VAS) ile gerçekleştirildi. Analizlerde parametrik ve nonparametrik testler ile Fisher ve ki-kare testleri kullanıldı. Bulgular: Toplam PONV insidansı %29,4 (n=36) olup, ERAS grubunda bu oran anlamlı olarak daha düşüktü (%17,5 vs. %39,7; p=0,01). Toplam Rhodes PONV skoru ERAS grubunda 1,38 ± 3,39 iken, kontrol grubunda 4,43 ± 6,45 idi (p=0,004). Postoperatif 6, 12 ve 24.
Özet (Çeviri)
Objective: This study aimed to evaluate the effects of the Enhanced Recovery After Surgery (ERAS) protocol on postoperative nausea and vomiting (PONV), clinical recovery parameters, and patient satisfaction in pregnant women undergoing elective cesarean section under spinal anesthesia. Materials and Methods: A prospective cross-sectional study was conducted between March and June 2025, enrolling 126 pregnant women scheduled for elective cesarean delivery. Participants were randomized into two groups: ERAS group (n=63) and conventional care group (n=63). Demographic, obstetric, surgical, and postoperative variables, as well as the incidence and severity of PONV, opioid requirements, early oral intake time, length of hospital stay, and patient satisfaction were compared. PONV was assessed using the Rhodes Index and the Visual Analog Scale (VAS). Statistical analyses included parametric and non-parametric tests, as well as Fisher's exact and chi-square tests. Results: The overall incidence of PONV was 29.4% (n=36), with a significantly lower rate in the ERAS group compared to the control group (17.5% vs. 39.7%; p=0.01). The mean total Rhodes PONV score was significantly lower in the ERAS group (1.38 ± 3.39 vs. 4.43 ± 6.45; p=0.004).