Elektif sezaryen vakalarında cerrahi sonrası hızlandırılmış iyileşme (enhanced recovery after surgery; ERAS) protokolünün, postoperatif iyileşme süreçlerine, postpartum uyku kalitesine ve postpartum depresyona etkisi
The effect of enhanced recovery after surgery(ERAS) protocol on postoperative recovery processes, postpartum sleep quality and postpartum depression in elective cesarean secti̇on cases
  1. Tez No: 830769
  2. Yazar: ELİF KELEŞ TAYFUR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DEHA DENİZHAN KESKİN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ordu Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Giriş: Çalışmamızda; elektif sezaryen vakalarında, ERAS-CD (Cerrahi Sonrası Hızlandırılmış İyileşme-Sezaryen Doğumda) protokolü uygulamanın cerrahi sonrası erken dönemde iyileşmeye, postoperatif ağrı skoruna, postpartum uyku kalitesine ve postpartum depresyona etkisini değerlendirmek amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Ordu Üniversitesi Tıp Fakültesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı Kliniğine 15 Aralık 2022 ve 15 Mayıs 2023 tarihleri arasında başvurup sezaryenle doğum yapmış, çalışmaya dahil edilme kriterlerini karşılayan 294 hasta (147 ERAS-CD protokolü ve 147 standart perioperatif bakım protokolü) dahil edilmiştir. Hastalar; demografik özellikleri, preoperatif/intraoperatif/postoperatif klinik ve laboratuvar parametreleri, bulantı/kusma durumu, emzirme/mama desteği durumu, postoperatif ağrı, postpartum uyku kalitesi ve postpartum depresyona yatkınlıkları açısından değerlendirilmiştir. Bulgular: ERAS-CD protokolü grubu ile kontrol grubu benzer demografik özellikler, gravide ve parite sayılarına sahiptir (p>0.05). Gebelik haftası, bebek doğum ağırlığı, APGAR 1. ve 5.dakika skor ortalamaları yönünden gruplar arasında istatistiksel olarak fark saptanmamıştır (p>0.05).
Özet (Çeviri)
Introduction: The aim of this study is to evaluate the effect of ERAS-CD (Enhanced Recovery After Surgery- Cesarean Delivery) protocol on early recovery after surgery, postoperative pain score, postpartum sleep quality and postpartum depression in elective cesarean section cases. Materials and Methods: The study included 294 pregnant women, who applied to Ordu University Medical Faculty Education and Research Hospital Department of Obstetrics and Gynecology and delivered by cesarean section between 15 December 2022 and 15 May 2023, and met the inclusion criteria of the study. Two groups were formed, each of included 147 randomly selected patients who received ERAS-CD protocol care or standard perioperative care. The patients were evaluated by using demographic characteristic properties, perioperative clinical and laboratory parameters, nausea and vomiting status, postoperative pain, breastfeeding ability, baby's need for formula, postpartum sleep quality and susceptibility to postpartum depression. Results: The ERAS-CD protocol group and the control group had similar demographic characteristics, gravida and parity numbers (p>0.05). There was no statistical difference between the groups in terms of gestational week, baby birth weight, APGAR 1st and 5th minute score averages (p>0.05).