An empirical investigation of the behaviourof foreign investors in emerging markets
Gelisen piyasalardaki yabancı yatirımcı davranısının ampirik bir araştırması
- Tez No: 746214
- Danışmanlar: PROF. DR. PHİL HOLMES, DR. KEİTH ANDERSON
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Maliye, Finance
- Yıl: 2010
- Dil: İngilizce
- Üniversite: University of Durham
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: Finans Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 318
Özet
İstanbul Menkul Kıymetler Borsası'ndaki (İMKB) aylık yabanci sermaye akimlarini kullanarak, mevcut teorilerin çoğunun ve diğer piyasalarda tekrarlanan önceki bulguların aksine, bu tez, yabancı yatırımcıların İMKB'deki geçmiş yerel getirilere göre zıt bir şekilde hareket ettiğini, fakat sadece yükselen piyasada, bulmustur. Bulgular, fiyat baskısı hipotezini desteklemiyor; aksine fiyat etkisi, taban genişletme ve bilgi hipotezlerini destekleyen, kalicidir. Bireysel hisse senetlerine ilişkin analiz, bilgiye dayali islemlere ilişkin herhangi bir kanıt bulunmadığını ve yabancıların İMKB'de yurtiçi bilgi açısından özel bir avantajının olmadığını düşündürmektedir. Jakarta Menkul Kıymetler Borsası, Kore Menkul Kıymetler Borsası (KOSPI), Tayland Menkul Kıymetler Borsası (SET), Tayvan Menkul Kıymetler Borsası ve Kosdaq Menkul Kıymetler Borsası olmak üzere beş gelişmekte olan borsadan günlük alım satım verilerini kullanan bu tez, beş piyasadan dördünde küresel risk iştahının gelişmekte olan piyasalara yönelik hisse senedi akımlarını etkilediğini belgelemektedir. Ayrıca, Endonezya, Kosdaq ve Kospi borsalarinda yabancıların yerel getiri ile iliskili islemlerinin yüksek ve düşük risk iştahı seviyelerinde farklı olduğu tespit edilmiştir. KOSPI ve SET'te, yerel getiri ile iliskili islemlerinin de ekonominin yüksek ve düşük seviyelerinde farklı olduğu bulunmuştur. Son olarak, Tayland Menkul Kıymetler Borsası'ndan günlük bir veri seti kullanan bu tez, yabancıların yerel yatırımcılara kıyasla makroekonomik haberlerin açıklanmasına farklı tepki gösterip göstermediğini araştırıyor. Ayrıca, bu alandaki diğer makaleleri etkileyen bazı ciddi ekonometrik sorunları da ele almaktadır. Bu geliştirilmiş model altında, özellikle 1997-8 krizinden bu yana pek çok tepkinin anlamli olmadığı ortaya çıkıyor. Ancak, yabancılar enflasyon haberlerini duyduklarında yerel bireysel yatırımcılara tam tersi tepki veriyor. Bu nedenle, yerel kaynaklı herhangi bir oynaklığı azaltma eğiliminde olacaklardır.
Özet (Çeviri)
Using monthly data of foreign flows on Istanbul Stock Exchange (ISE), the thesis finds that in contrast to most of the available theory and repeated previous findings on other markets, foreign investors act in a contrarian manner with respect to past local returns in ISE, however only in rising markets. The findings do not support the price pressure hypothesis; instead the price impact is permanent supporting the base-broadening and information hypotheses. The analysis on individual stocks suggests no evidence of informed trading, suggesting that, foreigners have no particular advantage in terms of domestic information in the ISE. Employing daily trading data from five emerging stock markets, namely the Jakarta Stock Exchange, Korea Stock Exchange (KOSPI), Stock Exchange of Thailand (SET), Taiwan Stock Exchange, and the Kosdaq Stock Market, this thesis documents that that in four out of five markets global risk appetite affects equity flows to emerging markets. Furthermore, foreigners' trading with respect to local return is found to be different across high and low risk appetite levels in Indonesia, Kosdaq and the Kospi markets. Their trading with respect to local return is also found to be different across high and low states of the economy in KOSPI and SET. Finally, using a daily dataset from the Stock Exchange of Thailand, this thesis investigates whether foreigners react differently on the announcement of macroeconomic news, compared to local investors. It also addresses some serious econometric issues that have affected other papers in this area. Under this improved model, many reactions turn out not to be significant, particularly since the 1997-8 crisis. However, on hearing inflation news, foreigners do react in the opposite way to local individual investors. They will therefore tend to reduce any locally-induced volatility.