Hemşirelerin afetlere hazır oluşluk durumları: Kuşaklar arası farklılıklar
Preparedness of nurses for disasters: Differences betweengeneration
  1. Tez No: 683239
  2. Yazar: YUNUS ŞİMŞEK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HANDAN ALAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelikte Yönetim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hemşirelikte Yönetim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Bu araştırma tanımlayıcı ve kesitsel tasarımda planlanmıştır. Hemşirelerin afetlere ilişkin deneyim ve görüşleri ile afetlere hazır oluşluk ve hazır oluşluluklarında temel yeterlilik algısını ve bunu etkileyen faktörleri X ve Y kuşağı hemşire örnekleminde belirlemek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın evrenini Türkiye genelinde sağlık hizmeti sunan hastanelerde çalışan hemşireler oluşturdu (204969). Örneklem sayısı, evreni bilinen örneklem hesaplama formülü ile en az 382 hemşire olarak belirlendi. Araştırma verileri 7 Mayıs - 20 Temmuz 2020 tarihleri arasında Tanıtıcı Bilgi Formu ve“Hemşirelerin Afetlere Hazır Oluşluluklarında Temel Yeterlilikler Ölçeği”kullanılarak toplandı. Veriler; tanımlayıcı istatistikler, grupların karşılaştırılmasında Kruskal-Wallis Testi ve Mann-Whitney U Testi, Spearman Korelasyon Analizi ve çoklu doğrusal regresyon analizi kullanılarak değerlendirilmiştir. Araştırma sonucunda hemşirelerin % 13,9'u X kuşağında ve %86,1'i Y kuşağında yer almaktadır. X ve Y kuşağında ki hemşirelerin, afet türleri içerisinde yer alan deprem ve seller, büyük yangınlar, bulaşıcı hastalıklar gibi afetlerde kendilerini orta düzey ve biraz üzeri yeterli gördükleri; radyoaktif madde sızıntısı ve kirliliği, nükleer kazalar gibi afetlerde kendilerini yetersiz gördükleri sonucu ortaya çıkmıştır. Araştırma kapsamında“Hemşirelerin Afetlere Hazır Oluşluluklarında Temel Yeterlilikler Ölçeği”nden aldıkları toplam puan skorları X kuşağı hemşirelerde 144,05±34,62 iken Y kuşağı hemşirelerde 151,18±30,1'dir.
Özet (Çeviri)
This research was planned in descriptive and cross-sectional design. It was carried out in order to determine the core competence perception of nurses' preparedness and readiness for disasters with their experiences and opinions and the factors affecting this in the sample of X and Y generation nurses. The population of the study consists of nurses working in hospitals offering healthcare across Turkey (204969). The sample number was determined as at least 382 nurses with sample size calculation formula for known population. The research data were collected between 7 May - 20 July 2020 using the Introductory Information Form and the“Core Competencies Scale for Nurses' Preparedness for Disasters”. Data were evaluated using descriptive statistics, KruskalWallis Test and Mann-Whitney U Test, Spearman Correlation Analysis and multiple linear regression analysis for the comparison of groups. As a result of the research, 13.9% of the nurses are in the X generation and 86.1% are in the Y generation. It was revealed that nurses in the X and Y generations see themselves as having average and slightly above average competency in disasters such as earthquakes and floods, big fires, and contagious diseases, and incompetent in disasters such as radioactive material leakage and pollution and nuclear accidents. Within the scope of the study, the total scores obtained from the“Core Competence Scale of the Nurses' Preparedness for Disasters”is 144.05 ± 34.62 for generation X nurses and 151.18 ± 30.1 for generation Y nurses.