Determination of microbial EOR mechanisms for selected Turkish crude oils
Seçilmiş Türk ham petrolleri için mikroorganizma kullanımıyla petrol kurtarımını arttırma mekanizmalarının belirlenmesi
  1. Tez No: 68324
  2. Yazar: A.KEMAL BEHLÜLGİL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TANJU MEHMETOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Petrol ve Doğal Gaz Mühendisliği, Petroleum and Natural Gas Engineering
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Petrol ve Doğal Gaz Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 216
Özet
oz SEÇİLMİŞ TÜRK HAM PETROLLERİ İÇİN MİKROORGANİZMA KULLANIMIYLA PETROL KURTARIMINI ARTTIRMA MEKANİZMALARININ BELİRLENMESİ BEHLÜLGİL, A. Kemal Doktora: Petrol ve Doğal Gaz Mühendisliği Bölümü Tez Yöneticisi : Prof. Dr. M. Tanju Mehmetoğlu Eylül 1997, 196 sayfa Bu çalışma, Garzan ve Raman ham petrollerinin kurtarımının arttırılması için Mikroorganizma Kullanımıyla Petrol Kurtarımını Arttırma (MKPKA) tekniğinin uygulanmasıyla ilgilidir. MKPKA'mn ana amacı, mikroorganizmaların ve/veya ürünlerinin kullanımıyla rezervuarlardan petrol kurtarımını arttırmaktır. Üç değişik deneysel aşama ve bir matematik model, bu tezin temelini oluşturmaktadır İlk deneysel aşamada, polimer üreten iki bakterinin (Xanthamonas malvacearum ve Leuconostoc mesenteroides) bir Hele-Shaw modelinden mineral yağı öteleme sırasında hareketlilik kontrolü sağlanmasındaki etkinlikleridenenmiştir. Sonuçlar, bakteriyel uygulamanın hareketlilik kontrolünde sadece küçük bir gelişme sağladığını göstermektedir. Sonraki aşamada, gaz üreten bir bakteri {Clostridium acetobutylicum) ile Garzan veya Raman petrolleri belirli bir süre için kapalı bir hücrede bir araya getirilmiştir. Testlerden sonra yapılan ölçümler, bakteriler tarafından üretilen C02 gazının petrolün içinde çözünerek akmazlığım azalttığını ortaya çıkarmıştır. Üçüncü deneysel aşama, Garzan ve Raman petrollerini içeren ve üretimi azalmış bir petrol rezervuarı modeli üzerinde yapılan bakteriyel su enjeksiyonu testlerinden oluşmaktadır. Bu deneyler sonucunda, Clostridium acetobutylicum bakterilerinin petrol kurtarımını normal su enjeksiyonuna oranla iki kattan daha fazla arttırdığı gözlenmiştir. Petrol laırtanmmdaki bu artış, bakteriler tarafından üretilen C02 gazma ve organik asitlere bağlanmıştır. Son olarak, bakterilerinin ve besiyerlerinin taşınımını, besiyerlerinin bakteriler tarafından tüketilmesini, bakterilerin çoğalmasını ve üretilen bakteriyel gaza bağlı olarak rezervuar modelinde meydana gelen basınç artışım benzeştiren bir matematik model geliştirilmiştir. Bu modelden hesaplanan kapama zamanı basınç davranışı, deneysel verilerle iyi bir uyum sağlamıştır. Anahtar Sözcükler : Mikroorganizma Kullanımıyla Petrol Kurtarımını Arttırma, Bakteriyel Gaz Üretimi, Geliştirilmiş Petrol Kurtarımı, Clostridium acetobutylicum, Matematik Model vı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT DETERMINATION OF MICROBIAL EOR MECHANISMS FOR SELECTED TURKISH CRUDE OILS BEHLÜLGİL, A. Kemal Ph. D., Department of Petroleum and Natural Gas Engineering Supervisor : Prof. M. Tanju Mehmetoğlu September 1997, 196 pages This study concerns with the application of Microbial Enhanced Oil Recovery (MEOR) methods for improvement of the recovery of Garzan and Raman crude oils. The principal concept of MEOR is to enhance the recovery of petroleum from reservoirs by the use of microorganisms and/or their products. Three different experimental phases and a mathematical model constitute the basis of this thesis. In the first experimental section, two polymer producing bacteria (Xanthamonas malvacearum and Leuconostoc mesenteroides) were tested for their efficiency in providing mobility control during displacement of mineral oil from a 111ABSTRACT DETERMINATION OF MICROBIAL EOR MECHANISMS FOR SELECTED TURKISH CRUDE OILS BEHLÜLGİL, A. Kemal Ph. D., Department of Petroleum and Natural Gas Engineering Supervisor : Prof. M. Tanju Mehmetoğlu September 1997, 196 pages This study concerns with the application of Microbial Enhanced Oil Recovery (MEOR) methods for improvement of the recovery of Garzan and Raman crude oils. The principal concept of MEOR is to enhance the recovery of petroleum from reservoirs by the use of microorganisms and/or their products. Three different experimental phases and a mathematical model constitute the basis of this thesis. In the first experimental section, two polymer producing bacteria (Xanthamonas malvacearum and Leuconostoc mesenteroides) were tested for their efficiency in providing mobility control during displacement of mineral oil from a 111