Gebelerde bilinçli farkındalığa dayalı cinsel danışmanlığın cinsel sıkıntı, cinselliğe karşı tutum ve beden imajı endişelerine etkisi
The effect of mindfulness–basedsexualconsultancy on sexual distress, sexual distress,attitudeto sexuality and body images concern in pregnant women
  1. Tez No: 683245
  2. Yazar: SIDIKA ÖZLEM CENGİZHAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TUBA UÇAR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ebelik, Midwifery
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
Amaç: Bu araştırma, gebelerde bilinçli farkındalığa dayalı cinsel danışmanlığın cinsel sıkıntı, cinselliğe karşı tutum ve beden imajı endişelerine etkisini belirlemek amacıyla yapıldı. Materyal ve Metot: Araştırma, Adıyaman Sağıklı Hayat Merkezi'nde (SHM), Ağustos-Aralık 2020 tarihleri arasında randomize kontrollü olarak yürütüldü. Örnekleme SHM'ye başvuran ve alınma kriterlerine uyan toplam 134 gebe alındı (67 deney grubu, 67 kontrol grubu). Deney grubuna araştırmacı tarafından 4 haftalık 8 oturumdan oluşan bilinçli farkındalığa dayalı cinsel danışmanlık verildi. Verilerin elde edilmesinde Kadın Cinsel Sıkıntı Ölçeği-Revize (KCSÖ-R), Gebelikte Cinselliğe Karşı Tutum Ölçeği (GCKTÖ), Gebelikte Beden İmajı Endişeleri Ölçeği (GBİEÖ) kullanıldı. Bulgular: Deney ve kontrol grubundaki gebelerin girişim öncesi cinsel sıkıntı, cinselliğe karşı tutum ve beden imajı endişe düzeylerinin benzer olduğu ve gruplar arasındaki farkın istatistiksel olarak önemli olmadığı belirlendi (p>0.05).
Özet (Çeviri)
Aim: This study was conducted to determine the effect of mindfulness-based sexual counseling on sexual distress, attitudes towards sexuality and body image concerns in pregnant women. Material and Method: The research was carried out in a randomized controlled manner at Adıyaman Healthy Life Center (HLC) between August and December 2020. A total of 134 pregnant women who applied to the HLC and met the inclusion criteria were included in the sampling (67 experimental group, 67 control group). The experimental group was given conscious awareness-based sexual counseling consisting of 8 4-week sessions by the researcher. The Female Sexual Distress Scale-Revised (FSDS-R), Attitude towards Sexuality in Pregnancy Scale (ATSPS), and Body Image Worries During Pregnancy Scale (BIWDPS) were used to obtain the data. Results: It was determined that the pre-intervention sexual distress, attitudes towards sexuality and body image anxiety levels of the pregnants in the experimental and control groups were similar and the difference between the groups was not statistically significant (p>0.05).