Primer dismenorede akupresür ve masajın ağrı, menstrual semptomlar ve yaşam kalitesine etkisi
The effect of acupressure and massage on pain, menstrual symptoms and life quality in primary dysmenore
- Tez No: 683246
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TUBA UÇAR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ebelik, Midwifery
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Amaç: Araştırma, primer dismenoresi olanlarda akupresür ve masajın ağrı şiddeti, menstrual semptom ve yaşam kalitesi üzerine etkisini belirlemek amacıyla yapıldı. Materyal ve Metot: Araştırma Ocak 2021-Mayıs 2021 tarihleri arasında Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi'nde randomize kontrollü olarak 267 öğrenci ile yürütüldü. Araştırmada örnekleme alınan öğrencilerden bir gruba akupresür + masaj, bir gruba sadece masaj uygulandı. Kontrol grubuna herhangi bir girişim uygulanmadı. Verilerin toplanmasında Kişisel Bilgi Formu, VAS, GMSDÖ ve Yaşam Kalitesi Ölçeği Kısa Formu SF-12 kullanıldı. Bulgular: Birinci siklus girişim öncesi akupresür + masaj, masaj ve kontrol gruplarının VAS, GMSDÖ ve SF-12 puan ortalamaları arasındaki farkın istatistiksel olarak anlamlı olmadığı belirlendi (p>0.05). Girişim sonrası 1. 2. ve 3.
Özet (Çeviri)
Aim: The study was conducted to determine the effects of acupressure and massage on pain severity, menstrual symptoms and quality of life in patients with primary dysmenorrhea. Material and Method: The research was carried out with 267 students in a randomized controlled manner at Kırşehir Ahi Evran University between January 2021 and May 2021. Acupressure + massage was applied to one group of the sampled students in the study, and only massage was applied to one group. No intervention was applied to the control group. Personal Information Form, VAS, GMSSS and Short Form SF-12 for Quality of Life Scale were used to collect data. Results: It was determined that the difference between the VAS, GMSSS and SF-12 mean scores of the acupressure + massage, massage and control groups before the first cycle intervention was not statistically significant (p>0.05).