Beden eğitimi ve spor öğretmenlerinin öz yeterlilik inancı ile örgütsel bağlılıkları arasındaki ilişkinin incelenmesi (Erzurum ili örneği)
Examination of the relationship between self-efficacy beliefs and organizational commitment of physical education and sports teachers (example of Erzurum province)
  1. Tez No: 683271
  2. Yazar: SELÇUK OKUYUCU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MURAT AYGÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ardahan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu çalışmada, Erzurum ilindeki beden eğitimi ve spor öğretmenlerinin öz yeterlilik inancı ile örgütsel bağlılıkları arasındaki ilişkinin incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırma grubunu, 2020-2021 eğitim-öğretim yılında Erzurum İl Milli Eğitim Müdürlüğüne bağlı devlet ve özel okullarında aktif olarak görev yapan 200 beden eğitimi ve spor öğretmeni oluşturmuştır. Araştırmada kapsamında, araştırmacı tarafından oluşturulmuş kişisel bilgi formu, öğretmenlerin öz-yeterlik inançlarını ölçmek amacıyla, Çolak, Yorulmaz ve Altınkurt (2017) tarafından geliştirilen“Öğretmenlerin Öz-Yeterlik İnancı”ölçeği ve öğretmenlerin örgütsel bağlılık düzeylerini ölçmek amacıyla geçerlik ve güvenirlik çalışması Üstüner (2009) tarafından yapılan“Öğretmenlerin Örgütsel Bağlılık Ölçeği”kullanılmıştır. Ölçeklerin çarpıklık ve basıklık değerleri incelenerek normal dağılım gösterip göstermedikleri incelenmiş, öz yeterlilik inancı ölçeğinden alınan toplam puan ve alt boyutlarından alınan puanlar ile örgütsel bağlılık ölçeğinden alınan toplam puan arasındaki ilişkinin incelenmesi için Pearson Korelasyon tekniğinden yararlanılmıştır. Örgütsel bağlılık düzeylerine göre öz yeterlilik inancı puan ortalamaları arasında anlamlı farkın kaynağını belirlemek amacıyla tek yönlü varyans analizi (ANOVA) tekniğinden yararlanılmış ve farkın hangi gruplardan kaynaklandığını tespit edebilmek için Games-Howell post-doc testinden yararlanılmıştır. Elde edilen bulgular sonucunda, beden eğitimi ve spor öğretmenlerinin öz yeterlik inancı ile örgütsel bağlılıkları arasında düşük düzeyde bir ilişki olduğu görülmüştür. Bu sonucun çıkmasında, beden eğitimi ve spor öğretmenlerinin sporun doğası gereği kişisel kazanımları ve mesleki yetişmelerindeki etkenlerin neden olduğu düşünülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to examine the relationship between physical education and sports teachers' in Erzurum province self-efficacy beliefs and their organizational commitment. The research group consisted of 200 physical education and sports teachers actively working in public and private schools affiliated to Erzurum Provincial Directorate of National Education in the 2020-2021 academic year. Within the scope of the research, the personal information form created by the researcher, the“Teachers' Self-Efficacy Belief”scale developed by Çolak, Yorulmaz, and Altınkurt (2017) to measure teachers' self-efficacy beliefs, and the validity and reliability study to measure teachers' organizational commitment levels, Üstüner (2009)“Teachers' Organizational Commitment Scale”was used. The skewness and kurtosis values of the scales were examined to see if they showed a normal distribution. Pearson correlation technique was used to examine the relationship between the total score from the Self-Efficacy Belief scale and the scores from its sub-dimensions and the total score from the organizational commitment scale. One-way analysis of variance (ANOVA) technique was used to determine the source of the significant difference between the mean scores of self-efficacy beliefs according to organizational commitment levels, and the Games-Howell post-doc test was used to determine from which groups the difference originated. As a result of the findings, it was seen that there was a low level of relationship between the self-efficacy beliefs of physical education and sports teachers and their organizational commitment. This result was thought to be caused by the personal gains and professional growth of physical education and sports teachers due to the nature of sports.