Beden eğitimi ve spor öğretmeni ve öğretmen adaylarının web 2 0 araçlarını kullanım düzeyleri ve içerik üretme öz-yeterlik inançlarının incelenmesi
Levels of use of web 2 0 tools of physical education and sports teachers and teacher candidates and self-efficacy in producing content examination of their beliefs
  1. Tez No: 868692
  2. Yazar: ESRA GÜN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SİNAN BOZKURT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilim ve Teknoloji, Eğitim ve Öğretim, Spor, Science and Technology, Education and Training, Sports
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Bu çalışmanın amacı Beden eğitimi öğretmen ve öğretmen adaylarının Web 2.0 araçlarını kullanım yetkinlikleri ve Web 2.0 hızlı içerik geliştirme öz yeterlik inançları arasındaki ilişkiyi incelemektir. Araştırma tarama modeli şeklinde tasarlanmıştır. Araştırmanın evrenini İstanbul ilinde devlet ve özel üniversitelerde eğitim gören Beden eğitimi öğretmen adaylarına ve okullarda görev yapan Beden eğitimi öğretmenleri, örneklemini ise basit tesadüfi örnekleme yöntemi ile belirlenen (n=302) gönüllü katılımcı oluşturmuştur. Veri toplama yöntemi olarak anket (survey) tekniği kullanılmıştır. Araştırmada katılımcılara kişisel bilgi formu ve 5'li likert tipi olan ölçeklerden Web 2.0 Araçları Kullanım Yetkinliği Ölçeği ve Web 2.0 Hızlı İçerik Geliştirme Öz-Yeterlik İnancı Belirleme Ölçeği uygulanmıştır. Uygulama için gerekli izinler alınmıştır. Verilerin analizinde SPSS 26.0 paket programı kullanılmış, anlamlılık düzeyi 0,05 olarak kabul edilmiştir. Araştırma bulgularına göre; kadın Beden eğitimi öğretmenleri Web 2.0 araçlarını kullanım düzeyinin erkek öğretmenlerden yüksek olduğu (p0,05). Beden eğitimi öğretmenlerinin öz yeterlik inançlarında eğitim durumu, görev yapılan okul türü, alınan öğretmenlik eğitimi, mezun oldukları okul türü değişkenlerine göre farklılık olmamakla birlikte (p>0,05), öğretmenlik bölümünden eğitim alan öğretmenlerin değerlendirme alt boyutundaki öz yeterlik inançları yüksek düzeydedir (p0,05).
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to examine the relationship between physical education teachers' and teacher candidates' competencies in using Web 2.0 tools and their self-efficacy beliefs in rapid content development using Web 2.0. The research was designed as a survey. The population of the study consisted of physical education teacher candidates at state and private universities in Istanbul and physical education teachers in schools, with a sample of 302 voluntary participants selected through simple random sampling. The survey technique was used for data collection. Personal information forms and scales, including the Web 2.0 Tools Usage Competency Scale and Web 2.0 Rapid Content Development Self-Efficacy Determination Scale, both in a 5-point Likert format, were administered to participants. All necessary permissions were obtained for the application. Data analysis was performed using SPSS 26.0, with a significance level set at 0.05. According to the research findings, female physical education teachers demonstrated a higher usage level of Web 2.0 tools compared to their male counterparts (p0.05). While no differences were noted in self-efficacy beliefs across these variables, self-efficacy within the assessment sub-dimension was significantly higher for teachers educated in teaching departments (p0.05).