Meme kanserinde sTRAIL, TRAIL reseptörleri DR4 ve DR5 ile apopitoz ilişkili diğer parametrelerin değerlendirilmesi
Evaluation s TRAIL, TRAIL receptors, DR4 and DR5 and other paremeters related to apoptosis in breast cancer
- Tez No: 683273
- Danışmanlar: PROF. DR. AYMELEK GÖNENÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyokimya (Ecz) Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Biyokimya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Dünyada kadınlar arasında en sık görülen kanser tipi olan meme kanserinin oluşumunda etkili olan faktörlerden biri de bozulmuş apopitoz mekanizmasıdır. Ekstrensek apopitotik yolak elemanlarından TNF ilişkili apopitoz indükleyici ligand (TRAIL), onun reseptörleri olan DR4 ve DR5'in düzeylerinde meydana gelen değişiklikler kanserin prognozu ile ilişkilendirilmektedir. YKL-40 ve ürokinaz tipi plazminojen aktivatör reseptörü (uPAR) antiapopitotik aktivite gösteren proteinler iken CCL5 ise kanserde mikroçevre oluşumunu tetikleyen kemokinlerdendir. Bu tez kapsamında meme kanseri hastalarında serum TRAIL, DR4, DR5, uPAR, CCL5 ve YKL-40 düzeyleri ELISA kitleri kullanılarak ölçülmüştür. Çalışma grubunu Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Genel Cerrahi ABD servisinde yeni tanı almış ve tedavi almamış 62 meme kanserli hasta ve 62 sağlıklı birey oluşturmuştur. Meme kanserli hastalarda TRAIL reseptörleri olan DR4 ve DR5 düzeyleri artış gösterirken (sırasıyla p0,05), TRAIL açısından iki grup arasında anlamlı bir farklılık bulunmamıştır.
Özet (Çeviri)
The impaired apoptosis mechanism participate in formation of breast cancer, which is the most common type of cancer among women in the world. Changes in levels of TNFassociated apoptosis inducing ligand (TRAIL), one of the extrinsic apoptotic pathway elements. TRAIL and its receptors, DR4 and DR5, are associated with the prognosis of cancer. YKL-40 and urokinase type plasminogen activator receptor (uPAR) has antiapoptotic activity. CCL5 is a one of chemokines triggering formation cancer microenvironment. In our study, serum TRAIL, DR4, DR5, uPAR, CCL5 and YKL-40 levels were measured using ELISA kits in breast cancer patients. The sample collected from 62 healthy individuals and 62 patients with breast cancer newly diagnosed and untreated in General Surgery Department of Gazi Hospital. While the levels of TRAIL receptors DR4 and DR5 increased in breast cancer patients, no significant difference was found between the two groups in terms of serum TRAIL level (p 0.05, respectively).