İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi Sualtı Hekimliği ve Hiperbarik Tıp Anabilim Dalına başvuran diyabetik ayak ülserli hastaların klinik sonuçları
Clinical results of patients with diabetic foot ulcer admitted to İstanbul University İstanbul Faculty of Medicine Department of Underwater Medicine and Hyperbaric Medicine
- Tez No: 683276
- Danışmanlar: PROF. DR. SALİH AYDIN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Deniz ve Sualtı Hekimliği, Marine and Underwater Medicine
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Sualtı Hekimliği ve Hiperbarik Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Giriş: Diabetes mellitus son yıllarda insidansı ve prevelansı artış gösteren kronik bir hastalık, aynı zamanda bir halk sağlığı sorunudur. Diyabetin akut komplikasyonları yeni geliştirilen tedavilerle önlenmeye çalışılsa da hastalığın uzun süren seyri yüzünden kronik komplikasyonlar kaçınılmazdır. Diyabetik ayak ülseri de bunlardan biridir. Diyabetik ayak ülserinin klinik seyrinde birçok tedavi denenmektedir. Ülkemizde diyabetik ayak ülserinde cerrahi uygulamalar, antibiyoterapi, yara bakımı, yükten kurtarma ve hiperbarik oksijen tedavisi kullanılan tedavi yöntemleridir. Diyabetik ayak ülserinin kliniği; özellikle enfekte olması sonucu gelişebilecek sepsis, yapılan major ampütasyonların hemodinamiye etkisi ve diyalize girme gibi morbiditelerin de etkisiyle daha mortal seyredebilir. Yöntem: Bu çalışmada İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi Sualtı Hekimliği ve Hiperbarik Tıp Anabilim Dalı polikliniğine başvuran diyabetik ayak ülserli hastaların poliklinik dosyaları incelenmiştir. Ayrıca hastalar poliklinik dosyalarında bulunan telefon numaralarından aranmış ve sağlık durumları hakkında bilgi alınmıştır. İncelemede kliniğimizde uyguladığımız tedavi protokollerinin etkinliği, hastaların tedavi uyumu ve mortalite araştırılmıştır. Bulgular ve Sonuçlar: Hiperbarik oksijen tedavisinin diyabetik ayak ülseri tedavi protokolüne eklenmesi ile Wagner sınıflaması skoru 3 olan yaralarda, yara iyileşme oranlarının daha yüksek olduğu saptandı. Multidisipliner yaklaşım sayesinde debridman ve minör ampütasyonlar ile nekrotik dokuların uzaklaştırılmasının tedavi etkinliğinin arttığı ve majör ampütasyon oranlarının daha aşağı çekildiği düşünüldü. Yara bakımı protokolüne eklenen yükten kurtarma uygulamasının hastalar tarafından etkin bir şekilde uygulanmadığı saptandı. Bunun nedenleri olarak hasta profilinin sosyokültürel ve ekonomik açıdan düşük olması, Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından bu giderlerin karşılanmaması ve yükten kurtarmanın tedavideki etkinliğinin hastalara yeterince anlatılmaması olarak düşünülebilir. İncelememizde nöropati oranının literatürdeki oranlara göre daha yüksek olduğu görüldü. Ayrıca diyabetin diğer komplikasyonlarının eşlik ettiği hastalarda nöropati oranı, tüm hastalarda saptanan nöropati oranından da yüksek bulundu. Multidisipliner yaklaşım ve tekrarlayan debridman ve minör ampütasyonlar nedeniyle hastalar daha aktif bir yaşam sürdürebildiklerinden dolayı çalışmamızda mortalite oranlarının literatüre göre daha düşük olduğu görüldü.
Özet (Çeviri)
Introduction: Diabetes mellitus is a chronic disease with increased incidence and prevalence in recent years, and is also a public health problem. Although the acute complications of diabetes are tried to be prevented with newly developed treatments, chronic complications are inevitable due to the long course of the disease. Diabetic foot ulcer is one of them. Many methods are tried in the treatment of diabetic foot ulcers. Surgical interventions, antibiotherapy, wound care, offloading and hyperbaric oxygen therapy are the treatment methods used in diabetic foot ulcers in our country. Clinic of diabetic foot ulcer; may be more mortal due to these effects; sepsis which may develop as a result of infection, the effect of major amputations on hemodynamics and morbidity such as dialysis. Method: In this study, clinical files of patients with diabetic foot ulcers who applied to Istanbul University Istanbul Medical Faculty Department of Underwater Medicine and Hyperbaric Medicine Clinic were examined. In addition, the patients were called from the phone numbers in their clinical files and information about their health status was obtained. In this study, the effectiveness of the treatment protocols we use in our clinic, the compliance of the patients with the treatment and mortality were investigated. Results: With the addition of hyperbaric oxygen therapy to the diabetic foot ulcer treatment protocol, wound healing rates of wounds with Wagner classification score of 3 were found to be higher. It was thought that removal of necrotic tissues with debridement and minor amputations increased the effectiveness of the treatment and decreased the rates of major amputation by multidisciplinary treatment. It was determined that the offloading application, which was added to the wound care protocol, was not applied effectively by the patients. The reasons for this situation can be considered as the low sociocultural and economical patient profile, insufficient coverage of these expenses by the Social Security Institution, and the inadequate explanation of the effectiveness of offloading in treatment. In our study, it was observed that the rate of neuropathy was higher than the rates in the literature. In addition, the rate of neuropathy in patients with other complications of diabetes was found to be higher than the rate of neuropathy in all patients. Mortality rates were found to be lower in our study compared to the literature, as patients can lead a more active life due to the multidisciplinary approach and recurrent debridement and minor amputations.