Açık ve kapalı sistem endotrakeal aspirasyon yöntemlerinin aspirasyon sıklığı ve sekresyon miktarına etkisi
The effects of open and closed system endotracheal suctioning methods on suctioning frequency and amount of secretion
  1. Tez No: 683275
  2. Yazar: İLKİN YILMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DİLEK ÖZDEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hemşirelik Esasları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Araştırma, endotrakeal tüp uygulanan hastalarda açık ve kapalı aspirasyon sistemleri ile elde edilen sekresyon miktarları ve aspirasyon sıklığını karşılaştırmak, sekresyon miktarının ve aspirasyon sıklığının tidal volüm ile periferal oksijen satürasyonuna etkisini incelemek amacıyla planlanmıştır. Araştırma, tek merkezde yürütülmüş olup, tek kör, 2×2 çapraz kontrollü (2-sıra, 2-periyot, 2-deneme) olarak tasarlanmıştır. Araştırmanın örneklemini, 1 Ağustos 2019-20 Aralık 2019 tarihleri arasında Dokuz Eylül Üniversitesi Hastanesi Anesteziyoloji ve Reanimasyon Yoğun Bakım Ünitesi'nde entübe olarak takip edilen 69 hasta oluşturmuştur. Hastalar randomize olarak iki sıraya atanmıştır. Hastaların 34'ü ilk gün kapalı ve ikinci gün açık sistem ile (AB sırası), 35'i ilk gün açık ve ikinci gün kapalı sistem ile (BA sırası) takip edilmiştir. İki periyot arasında 12 saatlik yıkama periyodu bırakılmıştır. Tüm hastaların, aspirasyondan hemen önce ve aspirasyon sonrası 5'inci dakikada hemodinamik parametreleri ölçülmüş, aspirasyon sonrası elde edilen sekresyonlar tartılarak aspirasyon sayıları veri toplama formlarına kaydedilmiştir. Verilerin değerlendirilmesinde, sayı, yüzde, ortalama, standart sapma değerleri hesaplanmış; parametrik ve nonparametrik olarak bağımlı gruplarda t testi ile çapraz tasarım analizi kullanılmıştır. Çalışma bulgularında, her iki aspirasyon yönteminin hemodinamik parametreler ile aspirasyon sıklığı ve sekresyon miktarı üzerine yöntem, periyot ve aktarım etkilerinin bulunmadığı (p>0,05) belirlenmiştir. Açık ve kapalı aspirasyon yöntemleri arasında aspirasyon sıklığı ile aspirasyon öncesi ve aspirasyon sonrası 5'inci dakika tidal volüm ve periferal oksijen satürasyonu ölçümleri arasında; sekresyon miktarı ile aspirasyon öncesi ve aspirasyon sonrası 5'inci dakika tidal volüm ölçümleri arasında doğrusal bir ilişki tespit edilmemiştir (p>0,05).
Özet (Çeviri)
The study was planned to compare the amount of secretion and the frequency of suctioning obtained with open and closed suctioning systems, and to examine the effect of secretion amount and suctioning frequency on tidal volume and peripheral oxygen saturation in patients who underwent endotracheal tube. The study was conducted in a single center, and was designed as a single blind, 2 × 2 crossover (2-sequence, 2-period, 2-treatment) study. The sample of the study consisted of 69 intubated patients admitted at Dokuz Eylül University Hospital Anesthesiology and Reanimation Intensive Care Unit between August 1, 2019 and December 20, 2019. Eligible patients were randomly allocated into two sequences in the study. Thirty four of the patients were followed with a closed system on the first day and with an open system on the second day (AB sequence), and vice versa for 35 of the patients (BA sequence). A 12-hour washout period was left between the two periods. The hemodynamic parameters of all patients were measured just before suctioning and at the 5th minute after suctioning, the secretions obtained after suctioning were weighted and the number of suctioning was recorded on the data collection forms. In the evaluation of the data, number, percentage, average and standard deviation values were calculated; parametric and non parametrik paired t-test and crossover design analysis were used. In the study results, it was determined that both suctioning methods did not have method, period and carryover effects on hemodynamic parameters, suctioning frequency and secretion amount (p>0.05). Among the open and closed suctioning methods, there were no linear relationship between the frequency of suctioning and the tidal volume, the frequency of suctioning and peripheral oxygen saturation, and the amount of secretion and tidal volume measurements before suctioning and at the 5th minute after suctioning (p>0.05).