Non-obstruktif azospermili hastalarda tek taraflı ve iki taraflı mikrodiseksiyon testisküler sperm ekstraksiyonu(MD-TESE)'nun sonuçlarının karşılaştırılması
  1. Tez No: 683288
  2. Yazar: ADEM UTLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FATİH ÖZKAYA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Üroloji, Urology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Amaç: Bu çalışmada kliniğimizdeki NOA'li olgularda mikrodiseksiyon testiküler sperm ekstraksiyonu (MD-TESE) endikasyonu konulan hastalarda tek taraflı ve çift taraflı MD-TESE'nin sonuçlarının karşılaştırılmasını amaçladık. Materyol-method: Çalışmamıza 01.01.2019 ile 01.01.2020 Tarihleri arasında Atatürk Üniversitesi Arastırma Hastanesi Tüp Bebek Merkezine yardımcı üreme teknikleri için başvuru yapan NOA saptanan toplam 84 hasta dahil edildi. Hastalar tek taraflı ve çift taraflı MD-TESE yapılmak üzere 2 gruba ayrıldı. Çift taraflı MD-TESE yapılanlar Grup 1 ve tek taraflı MD-TESE yapılanlar Grup 2 olarak belirlendi. Semen analizi Dünya Sağlık Örgütü (WHO) kriterlerine göre değerlendirildi. Hastalar, semen analizi, serum hormonal değerler (serum T, FSH, LH, Estradiol, İnhibin B, Prolaktin), karyotip analizi ve Y kromozomu mikrodelesyonları, operasyonel veriler açısından değerlendirildi. Bulgular: Çalışmaya 84 hasta dahil edildi. Grup 1'de 41 (%48.8), Grup 2 (%52.2)'de 43 hasta mevcuttu. Grup 1'deki (n=41) hastalarımızın 18'inde (%43.9) sperm her iki testiste bulunamazken, 20'sinde (%48.8) ise her iki testiste de sperm bulunmuştur. Buna karşılık sadece 3'ünde (%7.3) bir testiste sperm bulunamazken karşı testiste sperm bulunmuştur. Grup 1 hastalarımızdan toplam 23 hastamızda (%56.1) sperm bulunmuştur. Grup 2'deki (n=43) hastalarımızdan ise 17'sinde (%39.5) sperm bulunamazken, 26'sında (%60.5) ise sperm bulunmuştur. Grup 1 ve Grup 2'deki hastalarımızın serum FSH, LH, Testosteron, İnhibin B düzeyleri arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunamazken Grup 1'deki hastalarımız arasından sperm bulunanlarda serum İnhibin B düzeyi anlamlı olarak yüksek çıkmıştır. Grup 1'deki hastalarımızın operasyon süreleri ortalama 40 dk. iken Grup2'de 56 dk. olarak tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Purbose: In this study, we aimed to compare the results of unilateral and bilateral MD-TESE in patients with NOA in our clinic who were indicated for microdissection testicular sperm extraction (MD-TESE). Material-method: A total of 84 patients with NOA who applied to Atatürk University Research Hospital IVF Center for assisted reproductive techniques between 01.01.2019 and 01.01.2020 were included in our study. The patients were divided into 2 groups as unilateral and bilateral MD-TESE. Those who underwent bilateral MDTESE were determined as Group 1 and those who underwent unilateral MD-TESE were determined as Group 2. Semen analysis was evaluated according to the World Health Organization (WHO) criteria. The patients were evaluated for semen analysis, serum hormonal values (serum T, FSH, LH, Estradiol, Inhibin B, Prolactin), karyotype analysis and Y chromosome microdeletions, operational data. Results: 84 patients were included in the study. There were 41 (48.8%) patients in Group 1 and 43 patients in Group 2 (52.2%). While 18 (43.9%) of our patients in Group 1 (n=41) could not find sperm in both testicles, sperm were found in both testicles in 20 (48.8%) patients. On the other hand, only 3 (7.3%) of them did not have sperm in one testis, while sperm were found in the opposite testis. Sperm were found in 23 (56.1%) of our group 1 patients. While no sperm could be found in 17 (39.5%) of our patients in Group 2 (n=43), sperm were found in 26 (60.5%). While there was no statistically significant difference between serum FSH, LH, Testosterone, and Inhibin B levels of our patients in Group 1 and Group 2, serum Inhibin B levels were significantly higher in patients in Group 1 with sperm. The average operation time of our patients in Group 1 is 40 minutes. while in Group2 56 min. was detected.