Knowledge - based human resource management, perceived information transparency and bank innovative performance
  1. Tez No: 683289
  2. Yazar: ABRAHAM NII ODARTEY LAMPTEY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ABUBAKAR MOHAMMED ABUBAKAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, İşletme, Banking, Business Administration
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Antalya Bilim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Yıllar içinde insan kaynakları yönetimi ve şirket performans literatürünün ortaya çıkışı araştırma makalelerinin en derin konuları arasında yer aldı. Bu çalışma, bilgi temelli insan kaynakları yönetimini (KBHRM) ikinci dereceden bir yapı olarak ele almakta ve KBHRM'nin algılanan bilgi şeffaflığı (PIT) ve banka yenilikçi performansı (BIP) üzerindeki etkilerini incelemektedir. Bu amaçla, çevrimiçi bir anket oluşturulmuş ve Gana'daki 18 bankanın 191 küçük çalışanından veri toplanmıştır. Toplanan veriler SmartPLS programı ile analiz edildi. Çalışmanın sonuçları, KBHRM'nin bilgi şeffaflığı ile pozitif ilişkili olduğunu ve hizmet firmalarının yenilikçi performansı üzerinde güçlü bir etkiye sahip olduğunu göstermektedir. Ayrıca bu çalışma, PIT'nin KBHRM ile BIP arasındaki ilişkiye aracılık ettiğini ve hizmet şirketlerinin yenilikçi performansı üzerinde önemli bir etkiye sahip olduğunu bildirmektedir. Çalışma, KBHRM ve PIT'nin bankaların yenilikçi performansını artırmadaki rolüne dair ampirik kanıtlar sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
The emergence of human resource management and firm performance literatures over the years have been among the most profound subject of research papers. This study considers Knowledge-based human resource management (KBHRM) as second order construct and examines its effects on perceived information transparency (PIT) and bank innovative performance (BIP). For this purpose, an online questionnaire was created and data was collected from 191 junior bank employees from 18 banks across Ghana. The data collected was analyzed with SmartPLS software program. The study results suggests that, KBHRM is positively related to information transparency and has a strong impact on the innovative performance of service firms. Furthermore, the study reports that, PIT mediates the relationship between KBHRM and BIP and has a significant impact on the innovative performance of the service firm. This study provides empirical evidence of the role of KBHRM and PIT in enhancing bank innovative performance.