Birinci basamak sağlık hizmetlerine başvuran ebeveynlerin HPV aşısı ile ilgili tutum ve davranışlarının değerlendirilmesi
Evaluation of attitudes and behaviors of parents applying to primary health care services regarding HPV vaccine
  1. Tez No: 683311
  2. Yazar: NURÇİÇEK MUTLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YASEMİN ÇAYIR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Aile Hekimliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Giriş ve Amaç: Serviks kanseri ülkemizde kadınlarda en sık görülen kanserler arasında yer almakta olup önlenebilir kanser gruplarının başında gelir. Serviks kanserlerinin etiyolojisindeki %70 sebep HPV-16 ve HPV-18 olup bunlara karşı etkinliği yüksek, güven aralığı geniş aşılar geliştirilmiştir. Fakat buna rağmen ülkemizde HPV aşısı yaptıranların sayıları oldukça düşük seyretmektedir. Bu çalışmamız ile kişilerin HPV aşısı ile ilgili tutum ve davranışlarını ortaya koyup aşı önündeki engelleri ortaya çıkarmayı amaçladık. Yöntem: Bu çalışma Ocak-Mayıs 2021 tarihlerinde Atatürk Üniversitesi Aile Hekimliği Anabilim Dalı'na bağlı Eğitim Aile Sağlığı Merkezi'ne kayıtlı 9-15 yaş aralığında kız çocuğu bulunan 227 ebeveyn ile yapılmıştır. Katılımcıların sosyodemografik verilerinin yanısıra Karoline HPV Aşılama Tutumları ve İnançları Ölçeği uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Background and Aim: Cervical cancer is among the most common cancers in women in our country and is one of the leading cancer groups that can be prevented. 70% of the etiology of cervical cancers is HPV16 and 18, and vaccines with high efficacy and wide confidence intervals have been developed against them. Nevertheless, the number of people who have been vaccinated against HPV in our country is quite low. In this study, it was aimed to reveal the attitudes and behaviors of people regarding the HPV vaccine and to reveal the obstacles in front of the vaccine. Material and Methods: A voluntary survey was conducted with 217 parents who have girls between the ages of 9-15, registered to the Education Family Health Center of Atatürk University between January-May 2021. Our survey data consists of individual interview form and Karoline HPV Vaccination Attitudes and Beliefs Scale.