Sütçüler (Isparta)'de etnobotanik bir çalışma
A study of ethnobotany in Sütçüler (Isparta)
  1. Tez No: 683318
  2. Yazar: OSMAN DEMİREL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İSMAİL DUTKUNER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 144
Özet
Bu tez çalışmasında Sütçüler ilçesi çevresinde etnobotanik kayıtın olup olmadığı, bu bitkilerin yöre halkının hangi amaçla, hangi kısımlarını kullandığı gibi bilgilerin elde edilmesi amaçlanmıştır. Bu amaçla Sütçüler yöresinde 1 Şubat 2020- 30 Nisan 2021 tarihleri arasında etnobotanik bitkilerin tespiti yapılarak, bu bitkilerin çiçeklenme, tohum olgunlaşması ve faydalanılacak organların olgunlaşma zamanı ve yetiştiği bölgeler belirlenmiştir. Hazırlamış olduğumuz anket formları ilçe merkezi dâhil olmak üzere 20 köydeki 70 kişi ile birebir yapılmıştır. Bu tez araştırması sonucunda; tespiti yapılan 99 bitkinin 52 familyaya ait olduğu belirlenmiştir. En çok takson içeren familyalar sırasıyla Lamiaceae, Rosaceae ve Asteraaceae familyalarıdır. Tespiti yapılan 99 taksonun 27 tanesinin ticari amaçlı kullanıldığı tespit edilmiştir. Bu tez çalışmasında elde edilen bilgilerin, gıda, ilaç ve tarım sektörü gibi alanlarda fayda sağlayacağı ve gelecek dönemlerde yapılacak olan etnobotanik çalışmalara kaynak olabileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, it is aimed to obtain information such as whether there is an ethnobotanical record in the vicinity of Sütçüler district, for what purpose and which parts of these plants are used by the local people. For this purpose, ethnobotanical plants were determined between February 1, 2020 and April 30, 2021 in Sütçüler region, and the flowering, seed maturation, maturation time of these plants and the maturation time of the organs to be benefited and the regions where they grow were determined. The questionnaire forms we prepared were made one-on-one with 70 people in 20 villages, including the district center. As a result of this thesis research; It was determined that 99 plants determined belong to 52 families. The families with the most taxa are Lamiaceae, Rosaceae and Asteraaceae, respectively. It was determined that 27 of 99 taxa were used for commercial purposes. It is thought that the information obtained in this thesis will be beneficial in fields such as food, medicine and agriculture sector and may be a source for ethnobotanical studies to be carried out in the future.