Davranışsal eğilimler ile borsaya katılım ilişkisi: Muhasebe-finansman bilim dalındaki akademisyenlere yönelik bir araştırma
The relation between behavioral tendency and exchange participation: A research for academicians of accounting-financing science
  1. Tez No: 683319
  2. Yazar: ABDULVAHİD ÇAVUŞOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM HALİL EKŞİ, DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET ŞİT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Davranışsal finans, yatırımcıların rasyonel hareket etmediklerini kabul etmektedir. Yatırımcılar, risk ve getiri faktörlerinin dışında davranışsal eğilimler ve sosyo-ekonomik faktörlerden de etkilenmektedir. Birçok davranışsal eğilim var olmasına karşın literatürde kabul edilen en temel davranışsal eğilimler; risk toleransı, kendine güven, sürü davranışı ve demirleme eğilimleridir. Bu çalışmanın amacı; muhasebe ve finansman bilim dalındaki akademisyenlerin borsaya katılım durumlarındaki davranışsal eğilimlerini saptamak ve bu davranışsal eğilimlerin borsaya katılım durumları üzerindeki etkisini araştırmaktır. Bunun yanında katılımcıların sosyo-ekonomik faktörleri ile borsaya katılma durumları da karşılaştırılmıştır. Toplamda 403 Muhasebe finansman bilim dalındaki akademisyene uygulanan anket soruları Lojistik Regresyon ve Ki-Kare Testi vasıtasıyla analize tabi tutulmuştur. Bu doğrultuda yapılan analizler neticesinde araştırma kapsamındaki davranışsal eğilimler ve sosyo-ekonomik faktörlerden 10 faktör ile borsaya katılım arasında ilişkiler olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Behavioral finance acknowledges that investors do not actrationally. It is accepted that investors are influenced by behavioral trends and socioeconomic factors except from risk and return factors. Although there are many behavioral tendencies, the most basic behavioral tendencies accepted in the literatureare; risk tolerance, self-confidence, herding behavior and anchoring tendencies. The aim of this study is to determinet hebehavioral tendencies of academicians in the accounting and finance discipline in their participation in the stock exchange and to investigatehte effects of these behavioral tendencies on their participation in the Stock exchangeor not. In addition, the socioeconomic factors of the participants were compared with their participation in the Stock exchange. Questions of survey applied to a total of 403 academics on accounting-finance science were analyzed through Logistic Regression and Chi-Square Test. As a result of the analyzesmade in this direction, it was concluded that there is a relationship between all selected behavioral tendencies and participation in the Stock exhange, and that 10 factors among socioeconomic Factors are associated with participation in the stock exchange.