Isparta ili Sütçüler ilçesi turizm potansiyelinin kırsal kalkınma açısından değerlendirilmesi ve yerel halkın rolü
The tourisim potential of the province of Isparta Sütçüler rural development evaluating and the role of local people
  1. Tez No: 381538
  2. Yazar: İPEK ÜNAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ YAYLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, Tourism
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Turizm sektörü dünyada ve Türkiye'de sosyal, kültürel ve ekonomik boyutu hızla artan bir sektördür. Günümüzde insanlar, günlük hayatın standartlarından sıkılarak, değişiklik aramak için kırsalın sessizliği ve doğa ile iç içe etkinlikleri tercih etmektedirler. Bundan dolayı doğa ile insanı bir araya getirecek mekanların oluşturulması gerekli hale gelmiştir. Son zamanlarda kırsal topluluklarda turizm, ekonomilerini sürdürebilmek, canlandırmak veya yeniden hayata geçirmek için bir fırsat olarak görmektedir. Bu araştırma, Türkiye Turizm Stratejisi 2023'de Isparta'da göller bölgesinde eko turizm gelişme bölgesi olarak tanımlanması üzerine bozulmamış doğal ve tarihi güzellikleri ile dikkat çeken Isparta ili Sütçüler ilçesinde gerçekleşmiştir. Araştırmada amaç, Sütçüler ilçesi Kırsal Turizm potansiyellerini ortaya koymak, bu potansiyelin yörenin kalkınmasında ne kadarının kullanabildiğini ve yerel halkın kırsal turizmle ilgili farkındalığını tespit etmektir. Bu amaçla, Sütçüler ilçesinde yaşayan 337 kişiye anket uygulanmıştır. Anket sonucu elde edilen veriler kullanılarak t testi ve ANOVA yapılmıştır. Bu analizler sonucunda halkın kırsal turizm hakkında yeterli bilgiye sahip olmamalarına rağmen, turizme ve turiste gereken değeri verdiği, ilçede yapılacak her türlü yatırımı destekledikleri görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Tourism is a rapidly expanding sector with social, cultural and economic aspects in Turkey and in the world. People nowadays prefer the quietness of countrysides and activities which are integrated with nature to seek change because they become tedious with the monotousness of the daily life. Thus, it is necessary to create places where people and nature together gather. Lately in rural communities, tourism is seen as an oppurtunity to sustain, stimulate and revive their economy. This research is conducted in Isparta province, Sutculer district where unspoiled natural and historical beauty is prominent , upon defining the lake district as echo tourism development area in Turkish Tourism Strategy in 2023.. The goal of the research is to exhibit the rural tourism potential in Sütçüler district, to determine how much of this potential is used to develop the area and to identify the awareness of the local people about the rural tourism. With this purpose, a poll is conducted on 337 people who live in Sütçüler district. A t test and ANOVA was performed by using the data acquired from the survey result. The result of these analyses show that despite having insufficinet information with regard to the rural tourism, local people show adequate value to tourism and tourists and it is observed that they support all kinds of investment which will be made.